Yeni Evliler İçin Ev Bulma Rehberi

Yeni Evliler İçin Ev Bulma Rehberi

Birbirini seven insanların hayatlarını birleştirme istekleri noktasında evlilikleri ile alakalı pek çok farklı noktaya dikkat etmek zorundadırlar. Ancak bu noktalardan en önemlisi olan evi bulma ve taşınma süreci oldukça zorludur ve bunun sonucunda kimi adımları doğru şekilde atamadıkları için ciddi anlamda zorlanabiliyorlar. Halbuki yeni bir eve taşınmak adına yapılması gereken şeyler bellidir. Burada çiftlerin dikkat etmeleri gereken şey ise doğru noktalara dikkat etmek olmalıdır. İster kiralık ister satılık fark etmez, ev ile alakalı araştırmalar yaparken ilk aşamada önem kazanan şey hiç şüphesiz ki bütçeyi doğru belirlemek. Bazı çiftler düğünün getirmiş olduğu heyecan ile yalnızca görünüş anlamında beğendikleri evleri seçmenin yeterli olduğunu düşünüyor.

Böyle olunca da ilk aşamada hiçbir sorun çıkmadan çiftler evlerine yerleşseler de bir ay geçmeden birbirinden farklı sorunlar kendini göstermeye başlayacaktır. Bütçenin belirlenmesinin ardından ise sıra evin yer alacağı muhitin seçimine geliyor. Muhit konusunda önemli olan şeylerin başında önemli noktalara olan uzaklıklar ön plandadır. Kişilerin işlerine ulaşımı, hastane, alışveriş yapılacak alanlar, zaman geçirilebilecek alanlar konusundaki yakınlık da yine ön plana çıkartılması gereken noktalar arasında ilk sıralarda yer almakta. Kimileri iş yerlerine yakın evleri tercih eder ancak diğer noktalara gitmek adına çok ciddi zaman kaybetmek zorunda kalır. Kimileri ise tam tersi okul, hastane gibi noktalara yakın yerlerde ev tutar, böyle olunca da işlerine gitmek adına çok daha fazla yolda zaman geçirirler.

Bu aşamada önemli olan şey, mümkün olduğu kadar çiftin isteklerine mümkün olduğunca cevap verebilecek ortak bir muhit seçmektir. Özellikle de büyük şehirlerde ev kurulurken yaşanabilecek olan en büyük avantaj, toplu taşıma olanağının çok yüksek olması anlamına gelmekte. Böylece insanlar şehrin neresinde otururlarsa otursunlar fark etmez diledikleri yerlere hiçbir şekilde sorun yaşamadan gitme imkanına erişmiş oluyorlar. Çiftler ev satın almak istiyorlarsa, bunun için hiç zaman yitirmeden evlerini seçerek boya ve temizlik işlemlerini yapmaya başlaması önemlidir. Kiralık ev arayışına girenlerin ise dikkat edecekleri ayrıntılar çok daha fazla olacaktır.

Günümüzde çiftlerin kiralık ev arayışında gözü kapalı çalışmalar yerine araştırmalarını sıklaştırmış olması sayesinde artık bu tarz sorunların ortaya çıkma olasılığı hiç olmadığı kadar azaldı. Özellikle de internetin kullanımın artması ile beraber artık pek çok çift işleri hızlandırmak adına interneti kullanıyor ve buradan seçtikleri evleri sorgusuz sualsiz seçiyorlar. Ancak fotoğraflar her zaman istenilen sonuçların elde edilmesine yardımcı olmuyor. Yalnızca internetten görülen fotoğraflar ile evlerin tutulması, insanların tutacakları evlerde oldukça büyük ve kötü sürprizler ile karşılaşabileceği anlamına gelebilecektir. Bunun yerine mümkün olduğu kadar evin gündüz gözü ile görülmesi önemlidir. Yapılacak olan bu inceleme esnasında evin odaları ve tesisatı ayrıntılı bir şekilde incelenmeli; internet, televizyon gibi detaylarda da nelerin yapılması gerektiğinin üzerinde durulmalıdır.

Evlilik sonrasında çiftlerin büyük bir kısmı gerek iş hayatları gerekse normal yaşam düzenlerine hızlı bir şekilde dönüş yapacağı için elektrik, su, doğalgaz gibi kalemlerin abonelik işlemlerinde aksamalar olabilmektedir. Bunların olmasının önüne geçilmesi adına ise mümkün olduğu kadar ev düğünden en az on beş gün ya da bir ay öncesinde kiralanması ve kiralama işleminin hemen ardından aboneliklerin alınması gerekecektir. Böylece daha

sonrasında abonelikler konusunda ev sahibi ile karşı karşıya gelinmesi gibi bir durum söz konusu olmaz. Her bir ayrıntısına dikkat edilmesinin ardından ise artık çiftler her zaman hayalini kurdukları evlerindeki eşyaları yerleştirmeye başlayabilirler.


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..