Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi Olacak

Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi Olacak

Atatürk Havalimanın ekim ayında kapanacağı açıklanmıştı. Kapanınca akıbeti ne olacağı tam olarak belli değildi. 


Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan AK Parti seçim beyannamesinde Atatürk Havalimanıyla ilgili de açıklamalar da vardı. 
Atatürk Havalimanının akıbeti, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından netleşti. Erdoğan, arsaya “Millet Bahçesi” adında yeşil alan yapılacağını açıkladı. 11.7 bin dönüm alana sahip havalimanına yapılacak park dünyanın en büyük 3’üncü şehir parkı olacak.

Cumhurbaşkanı,  29 Ekim’de taşınacak İstanbul Atatürk Havalimanı’nın yerine ‘Millet Bahçesi’ yapılacağını söyledi. Megakent İstanbul’a devasa bir yeşil alan kazandıracak proje şimdiden tüm İstanbulluları heyecanlandırdı. Yakın çevresindeki imarlı arsaların ortalama metrekare değeri dikkate alındığında yaklaşık 234 milyar TL değerindeki Atatürk Havalimanı arazisine ‘Millet Parkı’ yapılması tercih ediliyor. Atatürk Havalimanı, Bakırköy, Yeşilköy, Yeşilyurt, Florya ve Sefaköy semtleri arasında 11 milyon 700 bin metrekarelik (11 bin 700 dönüm) alan üzerine kurulu Türkiye’nin en büyük havalimanı konumunda.

Atatürk havalimanı arsasına daha önceden New York’taki Central Park gibi bir parkın yapılacağı gündeme gelmişti. Havalimanı arsasının tamamına park yapılması durumunda bu park dünyadaki şehir parkları arasında 3’üncü sırada yer alacak. Hatta bu park Central Park’ın yaklaşık 3.5 katı büyüklüğünde olacak.


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..