Bakan Özhaseki’den İstanbullu Belediyelere Dönüşüm Uyarısı

Bakan Özhaseki’den İstanbullu Belediyelere Dönüşüm Uyarısı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul’da 15 milyon kişinin sağlıksız yapı stokunda ikamet ettiğine dikkat çekerek depreme karşı uyardı.

Çevre ve Şehircilik Bakın Mehmet Özhaseki, İstanbul Haliç Kongre Merkezi‘nde bir araya geldiği belediye başkanlarıyla kentsel dönüşümü konuştu. Elindeki veriler ışığında başkanlarla bilgi alış verişinde bulunan Bakan Özhaseki, özellikle deprem gerçeğine dikkat çekerek tüm Türkiye’nin de İstanbul’dan farksız olduğunu kaydetti.

İSTANBUL’UN EN AZ YARISI YENİLENMELİ

Özhaseki, 1999’dan öncesine ait 15 milyon yapı stoğu bulunduğuna ve bunların çok iyi durumda olmadığına işaret ederek, yapı stoğunun en az yarısının yenilenmesi gerektiğini anlattı.

Özhaseki, burada yaptığı konuşmada, İstanbul’u güçlü bir göç dalgasının vurduğunu belirterek, hazırlıksız olunması ve planlamanın geç oluşturulması gibi nedenlerin yapılaşma konusunda, İstanbul’u mevcut noktaya taşıdığını anlattı.

1.2 MİLYON KİŞİ TEHLİKEDE

İstanbul’da riskli 50 bin civarında yapının bulunduğunu işaret eden Bakan Özhaseki, “Bağımsız birim olarak bakıldığında bu da 250 bin konut ediyor. Kısacası 1 milyon 200 bin kişi bu çatılar altında yapıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul’daki 19 ilçede 48 alanın riskli ilan edildiğini, bu alanların toplam büyüklüğünün 13 milyon metrekare olduğunu bildiren Özhaseki, “Kimsenin mağdur olmaması için kira ve kamulaştırmaya 1 milyar liralık kaynak ayırdık. Birde Türkiye genelinde de durum İstanbul’dan pek farklı değil” diye konuştu.

ERZİNCAN TÜRÜ BİR DEPREM İSTANBUL’A YAKLAŞIYOR

Elindeki rapordan ürktüğünü belirten Bakan Özhaseki, 1939’da Erzincan Depremi‘nden bu yana bir İstanbul’a kadar uzanan bir hattaki depremlerin yaklaşık 60 yıl sürdüğünü belirterek, “Gölcük depreminden de bugüne kadar 17 yıl geçmiş, her gün de risk artıyor. Bir başka özellik, bütün bu depremlerin 7 şiddetinde olması. Bilim adamları, büyük bir ihtimalle 2030 yılına kadar 4 ayrı fay hattından İstanbul’da deprem beklendiğini söylüyorlar ve hepsinin de ortak kanaati, 2030’a kadar, yarın da olabilir, 2030’da da olabilir ve şiddeti de 7 civarında olacak.”

İstanbul’u kentsel dönüşüm konusunda tararken kimliksiz yapıların ortaya çıktığını belirten Özhaseki, “Bütün sorunları aşmamız gerekiyor. Eğer kentsel dönüşümü doğru biçimde ve çok hızlı olarak uygulayabilirsek bundan çok büyük kazançlarımız olacak. Şehirlerimiz yaşanabilir olduğu gibi inşaat sektörü de canlanacak, belki şu anda ekonomik durgunluğa ilaç olarak yerli, kendi sanayimiz, milli sanayimiz de ortaya çıkacak. İnşaat sektörünün 200’ün üzerinde yerli sektörü etkilediğini de biliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Enes Duran/AA

 


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..