Değer Artış Kazancı Kamuya

Değer Artış Kazancı Kamuya

İmar çalışmalarından doğan değer artışınıyla ilgili kamunun talebi sürüyor. Konuyla ilgili çalışmanın devam ettiğini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Parsel bazında imar tadilatı yapılmasını neredeyse yasaklıyoruz. Bir mahallede herkes belli bir emsalde inşaat hakkı kullanırken birisinin torpilli olarak fazladan bir şey yapmasını engelleyecek metin hazırlıyoruz” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, uzun süredir gündemde olan imar artışı kaynaklı değer artaşlarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Belediyeler kanunu ve imarla ilgili yasa çalışmalarının olduğunu söyleyen Özhaseki, “Parsel bazında imar tadilatı yapılmasını neredeyse yasaklıyoruz. Bir mahallede herkes belli bir emsalde inşaat hakkı kullanırken birisinin torpilli olarak gelip fazladan bir şey yapmasını engelleyecek metin hazırlıyoruz. Hali hazırdakiler müktesep sınıra giriyor yapacak bir şey yok. Kanun geriye doğru işlemiyor” dedi. Bir grup ekonomi muhabirine değerlendirmede bulundu. Özhaseki Plan tadilatlarının kurallara uyarak yapılabileceğini ifade ede etti.

İSTERSE 250 KAT YAPSIN

Özhaseki, “Hayat değişken. Ticari alanı özel okula dönüştürebilir miyiz diye soruluyor. Yeni çıktı özel okullar evet dönüştürülebilir. Ancak değişim ve dönüşümde yeni planlarda hak sahibine ya da değişim isteyene menfaat sağlıyorsanız bunun tespiti gerekiyor. Buna değer artış payı diyoruz. Bu payı tespit etmek ve kamunun da bu değer artışını almak lazım. Kamu değeri aldıktan sonra isterse 250 kat yapsın. Şehir silüetini bozacak yapılar demiyorum. Fazladan verecek hem ticareti hem inşaat sektörü canlandırır. Oradaki değer artışı devlete kamuya döndüğü takdirde” dedi.

VERGİ ORANINDA SINIR YOK

Özhaseki rant vergisi oranlarına ilişkin ise şunları söyledi: “Şehir meclisinde komisyonlarla, oradaki değeri tespit edecek odalar olabilir. Komisyonlar fazladan hakkın ne kadar olduğu hususun tespit edecekler. Vatandaş razı olursa plan tadilatı olacak. Sınır yok vergi oranında. Yüzde 50’si diyor kimisi yüzde 100’ü verelim diyor. İkisi de görüş. Geniş arsada epey konut veriyorsunuz adam para vermez size arsa da verebilir. Nakdi olmayabilir. Eve başlayacak müteahhit. Elindeki parayı evlere harcayacakken nasıl değer artış payına verecek. Arsadan pay da verebilir. Konut olarak da alabilir.”

CHP VE MHP’YE DE YOLLADIM

Özhaseki, oluşacak değer artışına bir çok kamu kurumunun talip olduğunu kaydetti: “Büyükşehir belediyesi istiyor ilçe belediyesi de. Bakanlık da diyor ki kentsel dönüşüm diye bir şey var orada kaynak lazım. Belediye yasalarını MHP ve CHP’ye gönderdim. Çok siyasal kavgaya dönüşecek iş değil. CHP’nin de belediyesi var MHP’nin de. Makul olanı bulmak ve ortak bir anlayışla çıkmak için. Yoğunluk olarak bir varsa iki verip yoğunluk oluşturuyor. Yarısını müteahhide veriyor. Binaları iki katına çıkarıp yapınca İstanbul’da felakete yol açıyorsun. 15 milyon nüfusu 30’a çıkarıyorsun. Yeşil alanlar okullar hesaba katılmış olmuyor” diye konuştu.

SÜRE 2030

Önümüzdeki ay başında şehircilik şurasının toplanacağını da açıklayan Özhaseki, 4 ayrı bölümde çalışıldığını bildirdi. Birincisinin kentsel dönüşüm olduğuna dikkat çeken Özhaseki, “4 senedir uygulanıyor fakat istediğimiz hıza ulaşamadık. İstediğimiz doğrulukta yapamıyoruz. Türkiye’deki 20 milyon yapı stokunun 5 milyonu 99 depreminden sonra yapıldı, iyi sağlam binalar. Ondan önce yapılanlar riskli. 6-7 milyon binanın değişim ve dönüşümü lazım. Önce İstanbul’da gerekiyor. İstanbul depremi için 2030 süresi ve 7 şiddetinde deprem bahsediliyor. O süreye kadar çürük olanları sağlamlaştırmamız lazım” diye konuştu.

 

YeniŞafak

 


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..