Dolar, iki hafta üst üste geriledi

Dolar, iki hafta üst üste geriledi

'Merkez'in hamleleri oynaklığı azalttı'

Destek Yatırım Araştırma Müdürü Murat Tufan da küresel piyasalarda hafta genelinde oluşan ABD Merkez Bankası (Fed) iyimserliğinin gelişmekte olan ülke para birimlerini desteklerken, Türk lirası varlıkların emsallerine oranla daha fazla değer kazandığını belirtti.

Türk lirası sadece dolara karşı değil birçok ürüne karşı yükselirken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) hamlelerinin oynaklığın azalmasını sağladığını kaydeden Tufan, TCMB'nin haftalık repo ihalesi açmayarak fonlama taleplerini geç likiditeye yönlendirmesi ve aynı zamanda döviz depo karşılığı Türk lirası depo faiz oranını hafta boyunca yüzde 11'de tutmasının kurdaki yükselişi sınırlandırdığını söyledi.

Tufan, TCMB'nin sıkı para politikasına devam edeceği ve Fed'in faizleri düşük tutacağı beklentisiyle kurun 3.75 seviyesinin altında kalıcı olduğunu vurgulayarak, daha kısa vadede 3,75-3,72'nin direnç bölgesi olarak dikkat çektiğini kaydetti. Bu seviyeler altında kaldığı sürece düşüşlerin devam edebileceğini ifade eden Tufan, 3.66 destek seviyesinin altında kapanış yapılması durumunda 3,63-3,60 seviyelerinin gündeme geleceğini kaydetti.

Kaynak: AA

    

Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..