Esenler'deki Dev Kentsel Dönüşüm Başlıyor

Esenler'deki Dev Kentsel Dönüşüm Başlıyor

Esenler'deki dev kentsel dönüşüm projesiyle dünyanın en büyükşehir parkı İstanbul’a kazandırılacak.

 

 DÜNYANIN EN BÜYÜK  ŞEHİR PARKI ve EN BÜYÜK MÜZESİ ESENLERDE OLACAK

Esenler Belediyesi, Metris Kışlası olarak bilinen arazinin devriyle birlikte hazırlamaya başladığı kentsel dönüşüm projesinin planlarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın onayına sundu. Buna göre ilk etapta dönüşmesi gereken 74 bin konutun yaklaşık 45 bini bu alana transferi gerçekleştirilecek. Kalan konutlar ise yerinde dönüşümle yenilenecek. Dünyanın en büyük şehir parkı ve en büyük müzesini de içerisinde barındıracak olan projenin 5 yılda tamamlanması hedefleniyor. Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu'nun toplantı sırasında kentsel dönüşüm süreci ve şehir parkı projesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamalar şöyle dedi; “Dünyanın en büyük şehir parkı Esenler'de olacak. Esenler sınırları içerisinde bulunan arazilerin devri zaten belediyemize gerçekleşmişti. Biz, bugün itibariyle çalışmalara başladı. Bu park gibi Esenler'de 11 tematik park yapıyoruz. Bu parkla birlikte askeri bölgede 3.3 milyon metrekare park yapılıyor. Bu parkın bir tanesi 2 milyon 680 bin metrekare olacak, bu da dünyanın en büyük şehir parkı olacak. Dünyanın en büyük şehir parkı olacak ve kentsel dönüşümle üretilmiş ilk park olma özelliğini de taşıyacak. Parkın inşası için ortalama 20 bin konutu ortadan kaldırmış olacağız, aynı zamanda parkı üretmiş olacağız.”

 

DEPREMLE İLGİLİ HAZIRLIKLARIMIZDA ÇOK HIZLI HAREKET ETMELİYİZ.

Bu büyük dönüşüm projesinde, Esenler'de 74 bin konut dönüşecek. Sayın Göksu,  “Depremle ilgili hazırlıklarımızda çok hızlı hareket etmeliyiz. Depremle ilgili hazırlığın tek cevabı var, eski yapıları yenilemek. Bu çerçevede Esenler, yapı stoğu açısından ciddi problemleri olan bir ilçe. Bunun için 2006 verilerine göre Esenler'de 100 bin konut problemliydi. Bunun 26 bini bugün itibariyle yenilendi. Kalan 74 bin konutun yenilenme stratejisi hazırlandı”45 bin konut transfer edilecek“Esenler'in 18,5 kilometrekare yüzölçümü var, bunun 7,4 kilometrekaresi yapılaşmış durumda. Bu yapılaşmış Esenler, İstanbul ortalamasına göre en yüksek seviyede. İstanbul genelinde ortalama kilometrekarede 13 bin kişi yaşarken, Esenler'de kilometrekarede 70 bin kişi yaşıyor. Bu çerçevede bize devredilen ve rezerv alan olarak ilan edilen askeri arazinin mülkü de belediyemize geçti. Burada yapacağımız projelerin planlarını bitirdik, bu hafta itibariyle resmi süreç başlıyor. 74 bin konutun 40-45 bin konutu rezerv alana transfer edeceğiz. Transfer edilen konutların bulunduğu alan ise yapılaşmaya kesinlikle açılmıyor, şehir meydanı, park, okul gibi sosyal donatı alanları için kullanacağız. Kalan 34 bin konutu ise yerinde dönüştüreceğiz. Hedefimiz, bu dönüşüm projesini 5 yılda tamamlamak istiyoruz” dedi.

 

HİÇBİR AĞACA DOKUNULMAYACAK

Yapılacak dev projede doğaya saygı çerçevesinde hiçbir ağaca dokunulmayacak.  Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Bugüne kadar yaptığımız çalışmalarda her şeyi yoluna koyduk, start verebilecek seviyeye geldik. Bunları yaparken önceliğimiz depreme hazırlık. Hangi binayı yenilememiz gerektiğini, hangi bölgenin öncelikli olduğunu belirledik. Konut transferlerine 2,5-3 yıl içerisinde başlamış olacağız. Rezerv alanda ağaçlık alanlar var, bunlar doğal yapısı itibariyle korunacak. Bunlar planlarlara ağaçlık olarak işleniyor ve devlet kayıtlarına giriyor. Hiçbir ağaçlık alan, yapılaşmaya açılmayacak.” dedi.

 

DÜNYANIN EN GÜVENİLİR ve EN AKILLI ŞEHRİ OLACAK

Başkan Göksu projeyle ilgili şunları ekledi, “Bize tahsis edilen askeri alanda toplam 3,3 milyon metrekare park yapacağız. Yapılaştıracağımız alan ise sadece 1,6 milyon metrekare. Burada yeni bir şehir kuracağız, maksimum kalitede olacak. Burada ortalama kişi başı düşen yeşil alan 10 metrekarenin üzerinde olacak. Burada 4 ile 7 kat arasında değişen binalarımız olacak. Kurulacak şehir, dünyanın en güvenilir ve en akıllı şehri olacak. Buraya dünyadan insanlar ziyarete gelecek, dünyanın en büyük müzesi de bu alanda olacak.”

 

İNŞAATI KİPTAŞ YÜRÜTECEK

“Dev projede inşaatı Kiptaş yürütecek.”  diyen başkan,“Kiptaş, İBB ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu dev projede en önemli paydaşlarımız. Burada inşaat faaliyetlerinin tamamı Kiptaş tarafından yapılacak. Kamu eliyle organize edilen bir projeyi İstanbul'a armağan edeceğiz.” dedi.

 

15 EMMUZ DARBE GİRİŞİMİNİN HAFIZALARDAN SİLİNMEMESİ AÇISINDAN BÖYLE BİR İSİM VERDİK

Projeyle ilgili detayları aktaran Başkan Göksu son olarak,” Burası 1912'den beri kışla olarak kullanılan bir alan, Metris Kışlası'nın bir parçası. Burası 15 Temmuz Şehitler Parkı olarak hizmet vermeye başladı. 236 bin metrekarelik alanın tamamını park olarak tahsis ettik. Metris Kışlası'nın giriş konumunun yanında. Doğal yapıya dokunmamak ve 15 Temmuz darbe girişiminin hafızalardan silinmemesi açısından böyle bir isim verdik” dedi.

 

EMLAK HABERİ


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..