Gayrimenkul Alırken Yapılması Gereken Yasal İşlemler Nelerdir?

Gayrimenkul Alırken Yapılması Gereken Yasal İşlemler Nelerdir?

Gayrimenkul satış işleminin tarafların tapu memurunun önünde resmi olan sözleşmeyi karşılıklı olarak imzalamasıyla gerçekir.  Taraflar gerçek kişiler ise gayrimenkul satış işlemleri için gerekli olan, nüfus cüzdanı, 2 adet vesikalık fotoğraf ve vekil için “Düzenleme şeklinde vekâletname” belgeleri ile Tapu Müdürlüğüne başvuru yapılmaktadır. Taraf olanlardan her ikisi veya biri tüzel kişi ise, Ticaret Sicil Memurluğundan alınan resmi olan imza sirküsü ve yetki belgesinin de bulunması gerekmektedir. Tapu müdürü ise satış işleminin gerçekleşmesi için işlemin hak sahibinin isteğinin olup olmadığını belirledikten sonra gerekli gayrimenkul satış işleminin gerçekleşmesi için gerekli memura işlem havale edilir.

Tapu memurunun yapacağı işlem ise gayrimenkul satışı için gereken belgeleri inceledikten sonra yasal olarak bir sakınca görülmezse gayrimenkul satışı için satılacak gayrimenkulün değerine göre hesaplanan harçlar ve satış için gerekli makbuzlar düzenlenir. Hesaplanan harçlar yatırıldıktan sonra ise gayrimenkul satışı konusunda resmi olarak senet düzenlenir.  Belgenin Tapu Müdürünün de huzurunda okunarak veya taraf kişilerinden biri okuma ve yazma bilmiyor ise iki tanık huzurunun da okunur ve gereken imzalar atılır. Okuma ve yazma bilmeyen şahsın ise parmak izi ve tanıkların ifadesi alınır.

Gayrimenkul satışı yapılırken tanık gereken diğer durumlarda ise; imza atmasını bilmeyen, işitme engelli, görme engelli veya konuşma engelli olan, taraf kişiliğinde şüphe ve ölünceye kadar bakma sözleşmesidir. Taraflardan biri Türkçe bilmiyor ise yeminli tercüman bulundurulması gerekmektedir.

Gayrimenkul satışı yapılır iken yukarıda bahsedilen durumlarda her hangi bir tapu çalışanı tanık olamaz. Satış yapılırken tanık ve yeminli tercüman olan kişilerin okuma ve yazma bilmesi, temyiz kudretinin ve 18 yaş üstü reşit vatandaş olması gerekmektedir.

Gayrimenkul satışının tamamlanması için gereken belge Tapu Müdürü tarafından imzalandıktan sonra hak sahibi olan kişi gereken tapuyu alır ve işlem biter.


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..