Gaziosmanpaşa Konut Yatırımında En Hızlı Amorti Eden İlçe

Gaziosmanpaşa Konut Yatırımında En Hızlı Amorti Eden İlçe

Gayrimenkul yatırımı her zaman en çok tercih edilen yatırım araçlarından olmuştur. Ülkemizde bu anlamda en çok bu yatırım İstanbul’da gerçekleşmektedir. İstanbul’da da bu yatırım aracı bölgesine göre dönem dönem değişkenlik göstermektedir. İstanbul’da konut fiyatlarının artışı yatırımın geri dönüş sürelerini de etkileme başlamaktadır. Konuta yaptığı yatırımın bedelini geri karşılama süresi olan amaorti süresi dairenin konumu ve tipine göre de değişiyor. Yerine göre ya da 1 oda fazla veya eksik alınınca amorti süreniz değişebiliyor.

İstanbul’daki konutların geri dönüş sürelerini yani amorti denilen süresi ilçe bazında ölçen Endeksa.com’un verilerine göre  2+1’lerde İstanbul’daki geri dönüş süresi 19 ile 31 yıl arasında değişirken, 3+1’lerde bu süre 21 ile 32 yıla kadar yükseliyor. Bu verilere göre Gaziosmanpaşa, 19 yıl ortalamasıyla en kısa sürede yatırımın geri döndüğü ilçe oldu.

Kentesel dönüşümün pilot bölgesi Gaziosmanpaşa

İstanbul’da önceki yıllarda kaçak ve çarpık yapılaşmanın yoğun olduğu yerlerden biri olan Gaziosmanpaşa artık yeni bir yüze kavuşuyor. Kentsel dönüşümün pilot bölgelerinden biri olan ilçe, her geçen gün modernleşiyor. İlçede kentsel dönüşüm ağırlıklı olarak Karayolları, Yenidoğan ve Pazariçi Mahalleleri’nde yapılıyor. Son 3 yılda yaklaşık

10 bin yeni konutun inşa edildiği ilçede konut fiyatları da yükselişe geçti. İlçedeki markalı konut projelerinde en düşük metrekare fiyatı 3 bin 500 lira olurken en yüksek fiyat 6 bin 500 liraya kadar çıkıyor.

Anadaolu yakasındaki durum

Anadolu yakası verilerine göre, Kadıköy’de ortalama birim fiyat metrekarede 7 bin 500 lira, ortalama konut fiyatı da 976 bin lira oldu. Böylece, Kadıköy’de 2+1 dairelerin geri dönüş süresi 26 yıla, 3+1 dairelerin geri dönüş süresi 32 yıla çıktı. Üsküdar’da ortalama metrekare fiyatı 6 bin lira, konut fiyatı 744 bin lira olarak belirlendi. Üsküdar’da 2+1’lerin geri dönüşü 24 yıl, 3+1’lerin geri dönüşü 29 yıl sürüyor. Kartal’da 2+1 daireler 22 yılda, 3+1 daireler 25 yılda kendini amorti ediyor. Maltepe’de bu oran 2+1’lerde 21 yıl, 3+1’lerde 25 yıl olarak ölçülüyor.

Avrupa yakasındaki durum

 Avrupa yakasında da durum farklı değil. Konut fiyatı yükseldikçe, süre uzuyor. Ortalama metrekare fiyatı 14 bin 250 lira olan Beşiktaş’ta 2+1 daireler 26 yılda,  3+1 daireler 30 yılda yatırım bedelini geri alıyor. Şişli’de 2+1’lerin geri dönüşü 22 yıl, 3+1’lerin geri dönüşü 29 yıl olarak hesaplanıyor.

Başakşehir’de ortalama amorti süresi 24 yıl. 2+1’lerde bu süre 22 yıla inerken 3+1’lerde 26 yıla kadar yükseliyor. Beylikdüzü diğer ilçelere göre nispeten daha iyi rakamlara sahip. Beylikdüzü’nde ortalama 21 yılda geri dönüş sağlanıyor.  İstanbul’un en kısa sürede kazanç sağlayan ilçesi Gaziosmanpaşa. İlçede konut fiyatları 341 bin lira seviyesinde. 2+1’lerin geri dönüşü 19 yıl, 3+1’lerin geri dönüşü 21 yıl sürüyor.

Vatan

 

 

 


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..