Günlük kiralıklara ceza yağdı

Günlük kiralıklara ceza yağdı

Sayısı son yıllarda hızla artan saatlik ve günlük kiralık evlere yönelik denetimler arttırıldı. Yasal olmayan günlük kiralık yerlere kesilen para cezası sadece İstanbul’da 2017’nin 1 Ocak’tan 15 Ağustos tarihine kadar 10 milyon lirayı geçti.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün güvenlik sorunlarından dolayı daha önceden bir çok tedbir alıp daha sonrasında Maliye Bakanlığı’nın günlük kiralamalarda belge zorunluluğu getirdiği günlük kiralama sistemiyle yasadışı faaliyet için kullanımların önüne geçilmesi hedeflenmişti.

Bu çerçevede 1 Ocaktan  15 Ağustosa  tarihine kadar yapılan denetimlerde 10 milyon lirayı aşkın idari para cezası kesilirken, bin 683 günlük kiralık faaliyet yürüten yer mühürlendi. Mühürlenme işlemlerinin en çok yapıldığı yerler İstanbul’un Fatih, Esenyurt ve Beyoğlu ilçeleri şeklinde sıralandı.

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, günlük kiralık evlerin denetimi için müdürlük koordinatörlüğünde İstanbul'un 39 ilçesinin kaymakamlık ve belediyeleri ile denetim komisyonları oluşturduklarını bildirdi.

Yılmaz, kendilerine gelen şikayetler, internet siteleri üzerinden yapılan taramalar ve gelen ihbarlar üzerine gayri resmi günübirlik kiralanan yerler hakkında denetim ve baskınların hızla yapıldığını, yasal işlemlerin başlatıldığını anlattı.

"7.5 AYDA 6 BİN 743 DENETLEME GERÇEKLEŞTİRİLDİ"

Coşkun Yılmaz, yılbaşından bu yana devam eden denetimlerin her geçen gün artarak sürdüğünü ifade ederek, şunları kaydetti:

"Günübirlik kiralanan yerlerle ilgili 678 sayılı Kanun Hükmünde Kararname doğrultusunda yılbaşından beri yapmakta olduğumuz denetimler artarak devam etmektedir. Ocak ayından itibaren 15 Ağustos itibarıyla toplam 6 bin 743 denetleme gerçekleştirilmiştir.

Bunların 2 bin 306'sına yasal işlem yapılmış olup bin 153 adedine toplam 10 milyon 329 bin 527 lira idari para cezası uygulanmıştır. İçlerinden bin 683 adedine de mühürleme tutanağı ve işlemi gerçekleştirilmiştir. En çok işlem yapılan ilçeler Fatih, Esenyurt, Beyoğlu, Bakırköy, Bahçelievler, Pendik şeklinde sıralanmaktadır."

Günlük kiralık evlere ilişkin yapılan çalışmalar kapsamında, kısa dönemli kiralamalarla ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kimlik bildirimi yapılmasının zorunlu hale getirilmesinin ardından Maliye Bakanlığı da kiralamalara belge zorunluluğu getirerek alınan tedbirlere katkı sağlamıştı.

 

Kaynak: AA


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..