Hükümetten Evi olmayana 10 yeni destek

Hükümetten Evi olmayana 10 yeni destek

Hükükmet  seferberliğinde 10 önemli hamle yapılıyor. Konut hesabı ile mortgage birbirini destekleyecek, devlet ilk kez ev alana 20 bin lira katkı sağlayacak


Nüfus artış hızı ve konut fiyatlarının yüksek olduğu kentlerde gelir seviyesi düşük vatandaşların ev sahibi olmalarını karşılamak için hükümet adeta seferberlik ilan etti. Hükümetin konut seferberliğine ilişkin ajandasındaki 10 önemli başlık şöyle:


 EVİ OLMAYAN KALMAYACAK 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, TOKİ başta olmak üzere ilgili kurumlar bu yıl dar gelir gruplarına yönelik konut üretimine yoğunlaşacak. Nüfustaki artış dikkate alınarak İstanbul başta olmak üzere birçok şehirde dar gelirli kesimin ev sahibi olması sağlanacak.


 KONUT HESABI YENİDEN DÜZENLENİYOR:

Meclis'te görüşmeleri süren ekonomi paketi kapsamında konut hesabı uygulaması yeniden düzenleniyor. İlk kez konut sahibi olacak vatandaşlara daha fazla devlet desteği verilecek.


 BANKALAR DA DESTEKLEYECEK

 Sosyal-kiralık konut projelerine kredilerde kolaylık sağlanacak. Bankalar da yeni finansman modelleriyle dar gelirlilere yönelik projelere destek verecek. Daha düşük kredi faizi imkânı sağlayacak sözleşmelere ilişkin esasların düzenlenmesi için Bakanlar Kurulu'na yetki verilecek.

 850 BİN KONUTA İHTİYAÇ VAR

Konut açığının olduğu yerleşim yerlerine yönelik kapsamlı bir çalışma yapılırken, bu yıl için konut ihtiyacının 850 bin olacağı düşünlüyor.


 KİRALIK KONUT DA ÜRETİLECEK

Dar gelirli kesime uzun vadeli taksitlerle satılan konutların kiralık olanları da yaygınlaştırılacak.


 DEVLET KATKISI ARTIYOR

Daha önceden konut hesabı uygulamasında devlet katkısı tutarı 15 bin lirayken yeni düzenlemeyle 20 bin liraya çıkıyor. Yüzde 20 olan azami devlet katkısı oranı yüzde 25 oluyor.


 SİSTEMDEKİ AKSAKLIKLAR GİDERİLİYOR

Konut hesabındaki aksaklıklar gideriliyor, yeni desteklerle daha cazip hale gelecek.


 MORTGAGE-KHS BAĞLANTISI

Konut Hesabı Sistemi ve konut kredisi (mortgage) arasında ilişki kurularak ev sahibi olmak isteyenlere avantaj sağlanacak. Konut sahibi olmak isteyenler ve bankalar arasında imzalanacak sözleşmelerde daha düşük faiz oranıyla konut kredisi kullanılabilecek.

VERGİ AVANTAJI SAĞLANIYOR
Konut almak isteyenlere bazı vergi avantajları da geliyor. Konut hesabı birikimlerinden daha düşük stopaj alınacak. Ev alırken tapu harçları sıfıra kadar düşürülebilecek. Konutlardan alınacak tapu harcı Bakanlar Kurulu kararıyla sıfıra kadar indirilebilecek.
TOKİ de sosyal konuta erişmek isteyen vatandaşlar için tüm imkânları sunacak. 2018’de İstanbul'da yaklaşık 4 bin konut teslim etmeyi hedefleyen TOKİ yılsonuna kadar ülke genelinde 70 bin konut üretmeyi hedefliyor.

ÜZERİNİZDE TAPU OLMAMALI
Konut hesabı açtırıp tasarruf yapan kişilere 20 bin TL devlet desteği verilecek. Ancak konut hesabı açtıran kişinin tamamı kendi üzerine olan bir tapusunun bulunmaması koşulu bulunuyor.


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..