İnşaat sektöründe ciro azaldı

İnşaat sektöründe ciro azaldı

Ülkenin en önde gelen sektörlerinden inşaat sektöründe takvim ve mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi, 2017’in ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe nazaran gerileme yaşandı.

TUİK (Türkiye İstatistik Kurumu) ,2017 yılının ilk çeyreği ocak-mart dönemine ilişkin inşaat ciro endeksini açıkladı.

Bu açıklamaya göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi, yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 1.2 azalma kaydedildi. Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi ise geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5.3 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumunun konuya ilgili bülteninde , kurumun kısa dönemli iş istatistikleri için genel olarak yöntem ve veri kaynağı iyileştirme çalışmalarına devam ettiği de belirtildi. Bu kapsamda, 2013 yılından beri, 2010 temel yıllı yayımlanan 'inşaat üretim endeksi'nde veri kaynağı devamlılığının sağlanamaması nedeniyle, daha güncel ve kapsamlı veri kaynağı olan idari kayıtların hesaplamalarda kullanılmasına karar verildiği bildirildi.

Bültende, "Bu kapsamda, inşaat üretim endeksine bu haber bülteninde yer verilmemiş olup, idari kayıtlara dayalı hesaplanacak 2015 temel yıllı çalışmalar tamamlandıktan sonra endeks, geriye dönük serilerle birlikte 2018 yılından itibaren yayımlanacaktır" ifadeleri kullanıldı.


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..