İstanbul'da İnşaatın Kuralları Değişti

İstanbul'da İnşaatın Kuralları Değişti

İstanbul'un yapılaşmasında esas olan yeni kriterler belirlendi. 20 Mayıs 2018 tarihinde Resmi Gazete’de Yeni İstanbul İmar Yönetmeliği yayımlanarak yürürlüğe girdi.

İstanbullular Daha Ferah Evlerde Oturacak


İstanbul’da bundan sonraki yapılaşmalara yön verecek olan noktaların ve dikkat edilecek konuların yer aldığı İstanbul İmar Yönetmeliği 20 Mayıs 2018’de Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girmiş oldu. Yeni İmar Yönetmeliği’ne göre daha önce 3 metre olarak uygulanan kat sınırı yüksekliğinin 4 metreye yükseltildi. İstanbul Yeni İmar Yönetmeliği hakkında konuşan kısa adı İNDER olan İstanbul İnşaatçılar Derneği Başkanı Nazmi Durbakayım, yeni yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlanmış ve yürürlüğe girmiş olması ile birlikte bundan böyle İstanbul’da yeni yapılacak olan konutlarda kat yüksekliği alt sınırının 4 metre olduğunu açıkladı.

3 Metre Olan Kat Yüksekliği Sınırı 4 Metre Oldu


İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım yaptığı açıklamada şimdiye kadar yapılan inşaatlarda İstanbul için kat sınırı yüksekliğinin 3 metre olarak uygulandığını, yeni yönetmelik kapsamında bu sınırın 4 metre olarak değiştirildiğini, konut yüksekliklerinin artırılmasının onaylandığını, bu sayede daha ferah oturum alanları yaratılacağını, bundan böyle İstanbul’da yaşayanların daha ferah evlere sahip olacaklarını söyledi.

 

Asansör Zorunlu Hale Getirildi


Nazmi Durbakayım, bazı belediyeler tarafından çatı arasındaki dublekslere izin verilmediğini de söyleyerek, İstanbul Yeni İmar Yönetmeliği ile çatı arasındaki dubleks dairelere izin çıktığını, asansörler ile ilgili de zorunlulukların getirildiğini, 3 kat ve daha fazla katlı her binada artık asansör olacağını da belirtti.

 

Tarihi Eser Bölgelerine Kurul Kararı Gerekecek


Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz da bir açıklama yaparak yol genişliği 35 metre – 50 metre arasında olan yerlerde geçerli olan 14 kat sınırının 12 kata çekildiğini, yol genişliğinin 50 metreden çok olduğu yerlerde ise 12 kattan daha fazla olan inşaat yapılabileceğini, bölgede herhangi bir tarihi eserin bulunması halinde Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nun kararının alınması gerektiğini, kurulun uygun görmesi halinde kat sayısını düşürebileceğini söyledi.


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..