Kentsel Dönüşümde Belediyelere Kredi Müjdesi

Kentsel Dönüşümde Belediyelere Kredi Müjdesi

Bakan Mehmet Özhaseki, İstanbul’da 600 bin binanın yıkılıp yeniden inşaa edileceğini, belediyele kentsel dönüşümlerde eğer yerli ürün kullanırlarsa kredide öncelik alabileceklerini açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "MÜSİAD İnşaat Sektörü ve Kentsel Dönüşüm Temalı Türkiye İstişare Toplantısı"nda, "Eğer belediyeler kentsel dönüşüm işinde yüzde 100 yerli ve milli ürün kullanacaklarının garantisini verirlerse, kredide öncelik vereceğiz." dedi. Konuşmasında, Türkiye'de 1950 ile 1980 yılları arasında inşa edilen yapıların neredeyse, tamamının risk taşıdığını, 1999 yönetmeliği öncesinde 15 milyon yapının inşa edildiğini  belirten Özhaseki, , "Bunların 7,5 milyonu risk taşıyor. Biz bir hedef koyduk. Yılda 500 bin konutu yenilememiz lazım. Bu iş için sıfır faizli kredi sistemini getireceğiz. Belediyelerin sundukları projeler kabul edilirse ilk iki yıllık harcamaları biz vereceğiz. Sonra 3 yıl içerisinde isteyeceğiz. Kendilerine yük binmeden bu iş nasıl yapılırsa bunu da belediye başkanlarına anlatacağız." dedi.

"600 BİNA YENİDEN YAPILACAK"

Ülkenin mevcut konut gerçeğini ve geleceğini için kentsel dönüşümün önemini vurgulayan Özhaseki,

"İstanbul'da yaklaşık 600 bin bina yıkılıp yeniden yapılacak. Bu işi kamuya yük bindirmeden nasıl yapılır diye çalışmalar yaptık. Bu çalışmaları Bakanlar Kurulu'na sundum, Sayın Başbakan ve Cumhurbaşkanımıza anlattım. Eğer biz bunları yapabilirsek, ülkemizi geleceğe hazırlamış olacağız. Yapmazsak, Allah korusun deprem gelecek, yıkacak ve biz de çok gözyaşı dökeceğiz. O gelmeden hazırlık yapmaya çalışıyoruz. En azından dışarıdaki bazı ülkelerin yaptığı gibi."

"İLLER BANKASINDAN HİBELERİ KALDIRDIK"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, kentsel dönüşümde yerli ve milli ürün kullanmayı garanti eden belediyelere kredi önceliği verileceğine ifade ederek şunları söyledi:

"Çıkaracağımız yasalar içerisinde şu da var. Eğer belediyeler kentsel dönüşüm işinde yüzde 100 yerli ve milli ürün kullanacaklarının garantisini verirlerse kredide öncelik vereceğiz. Yani kimse gidip, Çin'den avize getirmesin. Güney Kore'nin asansörlerini kullanmasın. Bizim kendi içimizde bunları yapacak kapasitemiz var. Bu kadar para nereden bulunacak gibi sorular geliyor. İller Bankasının kaynaklarını bu yöne kaydırıyoruz. İller Bankasından hibeleri kaldırdık. Kredileri de kentsel dönüşüm işine yönlendiriyoruz. Sonra elimizde bulunan 21 sosyal tesisi sattık. Bunlardan doğan geliri de kentsel dönüşüm hesabına aktarıyoruz."


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..