KONUT SEKTÖRÜNDE YIL SONU BEKLENTİSİ NEDİR?

 KONUT SEKTÖRÜNDE YIL SONU BEKLENTİSİ NEDİR?

Emlak sektörü geçen yıllara oranla 2017 yılında daha çok hareket kazanarak özellikle konut sahibi olmak isteyenler için alternatif seçenekleri sunmaya özen göstermiştir. Yeni yerleşim alanlarında konutların inşaatları bu yıl bitirilerek konut sahibi olmak için ödeme yapan kişi sayısı da oldukça artmıştır. 

Özellikle büyük şehirlerde çok fazla konut projesinin olması ve yabancı uyruklu vatandaşlarında bu konutlardan alma imkanının olması emlak sektöründe hareketlik sağlamıştır. Her yıl düzenli şekilde artan konut fiyatları 2017 yılında daha da artarak suni bir fiyat şişkinliği yaşamaktadır. 

Devletin konut projelerinden biri olan Toki konut projeleri çok fazla ilgi görmüş ve uygun fiyatla vatandaşı konut sahibi yapmıştır. Yeni yerleşim alanlarının oluşması ile beraber bir çok konut projesi içerisinde hızlı bir değişim söz konusu olmuştur. 2017 yılı geçmiş yıllara oranla hızlı bir artış göstererek konutlarda metre kare fiyatlarını da yukarıya çekmiştir. 

Konut sektöründe en çok dikkat çeken ise kişilerin konut sahibi olmak için bankalardan yüklü miktarlarda kredi çekerek kredi ile konut sahibi olmaya başlamalarıdır. Kira öder gibi konut sahibi olan tüketiciler bu sistem ile beraber kiracı olmayı da hayatlarından çıkartmışlardır. 2017 konut sektörü için hızlı geçmiş olsa da fiyatlardaki artış vatandaşın daha çok gelişmekte olan bölgelerde konut satın almasını sağlamaktadır.  

Devletin kentleşme adı altında bölgelere yenileme yaparak yeni binalarında eklenmesiyle beraber konut sahibi olmak isteyenler için alternatif bir fırsat sunmuştur. Çok yüksek fiyatlı lüks dairelerde de fiyat artışı gözlenmiş ve bu lüks binaların satışında emlak sektörü biraz zorlansa da özellikle yurt dışı vatandaşlarının bu konutlara olan ilgisini değerlenmişlerdir.  

Yabancı uyruklu kişilerinde mülk sahibi olabilmesini sağlayan kanun yenilendiğinden bu yana bir çok yabancı uyruklu vatandaş 2017 yılında Türkiye' de yatırım yapmaya başlamıştır. Bu yatırımlar ile beraber konut sektörü daha da gelişerek hizmetlerini genişletmiştir. Kira öder gibi konut sahibi olan vatandaşlar ise gelecek yıl yine aynı şekilde konut sahibi olarak farklı yatırımlar ile sektörün ayakta durmasını sağlayacaktır. 


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..