Tapuda artık web-tapuyla yeni dönem başladı

Tapuda artık web-tapuyla yeni dönem başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tapudaki  işlemleri daha kolay ve daha da hızlandırmak için bir adım attı. Tapu sahipleri artık mülklerini tapu müdürlüklerine gitmeden yönetebilecek. Bakanlık bu amaçla web-tapu sistemini hayata geçirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tapudaki işlemleri hızlandırmak amacıyla önemli bir adım attı. Bundan sonra tapu sahipleri taşınmazlarını tapu müdürlüklerine gitmeden yönetebilecek. Tapudaki bu yeni sistemle  dolandırıcılık ve sahtecilik girişimlerinin de önüne geçilmesi hedefleniyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, tapu sahiplerinin taşınmazlarını tapu müdürlüklerine gitmeden internet üzerinden yönetebileceği bir sistem olan web-tapu sistemini hayata geçirdi.


KARŞI TARAFIN GÖRMESİNE YETKİ VERİLEBİLECEK
E-devlet sistemiyle entegreli  kullanılabilecek sistemde tapu sahipleri taşınmazlarına ait bilgileri görüntüleyip, gerektiğinde karşı tarafın da görüntüleyebilmesi için yetki verebilecek. Tapu sahibi, devir işlemleri öncesinde başvurularını web tapu aracılığıyla yaparak tapu müdürlüğüne gitmeden işlem sürecini başlatabilecek. 


DOLANDIRICILIK ve SAHTECİLİĞİN DE ÖNÜNE GEÇİLECEK
Sistemin vatandaşların hayatına getireceği bir diğer yenilik de dolandırıcılık ve sahtecilik girişimlerine karşı alınacak önlemler olacak. Bu çerçevede, sistem sayesinde tapu sahipleri, web-tapu ile taşınmazları üzerinde işlem yapılmamasına yönelik beyanda bulunabilecek.


HER AŞAMADA SMS'LE BİLGİLENDİRİLECEK
Tapu işlemleri yapacak olan tapu sahipleri web-tapu sistemi üzerinden yapacağı işlemlerin her aşamasında SMS ile bilgilendirilecek.


ÖDEMELER ONLİNE  YAPILABİLECEK
Web-tapu uygulamasıyla tapu işlemi yapacak tapu sahipleri, elektronik ortamda belgelerini göndererek başvuru yapma, her aşamada tüm bilgileri SMS ile  alabilme, işlem sorgulama aracılığıyla başvurusunu öğrenme ve harç-döner sermaye bedelini online olarak ödeme işlemlerini gerçekleştirebilecek.

 


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..