TRABZON İNŞAATÇILAR ODASI VE FAAL EMLAKÇILAR DERNEĞİ BAŞKANI AYHAN TAFLAN SEKTÖRÜNÜN DURUMUNU ve SORUNLARINI DEĞERLENDİRDİ

TRABZON İNŞAATÇILAR ODASI VE FAAL EMLAKÇILAR DERNEĞİ BAŞKANI AYHAN TAFLAN SEKTÖRÜNÜN DURUMUNU  ve SORUNLARINI DEĞERLENDİRDİ

Emlak Danışmanlığı Yasası’nın hayata geçmesi gerekiyor. Yıllardır bekletilen yasa hayata geçirilirse hem emlak sektörü rahatlayacak hem de haksız kazanç ortadan kalkmış, emlakçılık sektörü de yasal bir zemine oturmuş olacaktır.

İki dönem Trabzon İnşaatçılar Odası, beş dönem defaal emlakçılar derneği başkanlığını yürüten  Sayın Ayhan TAFLAN, Emlaksatan.com’a sektörde ilgili hem Trabzon’u hem ülke genelini ilgilendiren konularda açıklamalarda bulundu. “ Ülke ekonomisine ve istihdamına en çok katkı sağlayan sektörlerin başında inşaat ve buna bağlı olarak da emlak sektörü gelmektedir. Bunun önemi bilinmeli ve öyle hareket edilmelidir.” diyen Taflan, Trabzon’da sektörel gelişmenin iyi ilerlediğini fakat artıları kadar olumsuz durumlar da doğurduğunu vurguladı.

Fiyat Politikası Sektörü Çok Olumsuz Etkiliyor.

Taflan,  ”Son zamanlarda Türkiye’nin belli başlı bölgelerine yatırım için gelen Araplar, doğa güzelliği, yeşili ve iklimiyle büyük hayranlık duydukları Trabzon’umuza da rağbet göstermektedirler. Bu artı durum kendisiyle beraber olumsuz neticeler de doğuruyor, sektörü olumsuz etkileriyle beraber  sektörde büyük bir güvensizliğe neden olmaktadır. Bu konuda tepki gösterdiğimiz, bizi üzen uygulanan etik olmayan yanlış fiyat politikasıdır.  Yabancı yatırımcılara ayrı, yerli müşteriye ayrı fiyat politikası etik olmadığı gibi, ilerleyen zamanlarda sektöre büyük darbe vurabilir. Hatta yabancı müşteriye uygulanan fahiş fiyat, daire almak isteyen bölge insanına da yansımaktadır. Arap yatırımcılara verilen yüksek fiyat bölge insanına da yansıdığı gibi konut alımlarını zorlaştırıyor. Bununla beraber bir de tercümanlık ilgili kendini baş gösteren sorunlar var.  Arap yatırımcılar tek daire aldıkları gibi blok bazında da gayrimenkul satın alabiliyorlar. Bu alım satıma aracılık edenler, Arapça bilen, genelde hiçbir yetkisi olmayan ilgisiz kişilerdir. Üniversitede okuyan Arap kökenli öğrenciler bazı tur şirketlerinin tercümanları veya İngilizce ve Arapça bilen kişiler, inşaat firmaları ve gayrimenkul sahiplerine gittiklerinde, sana Arap müşteri getireceğim, daire başına 5 bin TL alırım gibi teklif verebiliyorlar. Haliyle bu fiyatlar yükseldiği gibi hem yabancı hem de yerli müşterileri sirayet etmektedir. İşin diğer üzücü tarafı, emlak sektöründe faaliyet gösteren mükellef olan iş yeri kirası, vergi ödeyen, istihdam sağlayan emlakçı esnafımız bazı inşaat firmalarından gayrimenkul sattıkları zaman bırakın 5 bin TL’yi, yüzde 2+KDV olan yasal haklarını alamıyorlar. İnşaat firmaları emlakçı esnafına destek sağlamaları ve onların haklarını korumalıdırlar” diye konuştu. ”  diye konuştu.

Milyonlarca Vergi Kaybının Önüne Geçilmeli

Sadece Trabzon’daki değil ülke genelindeki meslektaşlarının sorunlarına ve vergi mükellefiyeti olmadan emlakçılık yapanlara, yıllardır mecliste tasarı olarak bekleyen Emlak Danışmalığı Yasası’na da değinen Taflan: " Emlak Danışmanlığı Yasası’nın hayata geçmesi gerekiyor. Yıllardır bekletilen yasa hayata geçirilirse hem emlak sektörü rahatlayacak hem de haksız kazanç ortadan kalkmış, emlakçılık sektörü de yasal bir zemine oturmuş olacaktır.”  şeklinde açıklamalarda bulundu.


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..