Devren Kiralık Dükkan Nasıl Devredilir ?

Devren dükkan, bir dükkanın sahip olduğu müşteriler ve mallar ile birlikte yeni sahibine ya da işletmecisine devredilmesi anlamına gelmektedir. Bu içeriğimizde devren kiralık dükkan nasıl devredilir sorusunuz cevaplayacağız.

Devren İş Yeri Nasıl Devredilir ?

Devren iş yeri, işyeri içerisinde bulunan malların, işyerinin sahip olduğu müşterilerin, eğer işyeri kendine ait değilse mülk sahibine olan borçların tamamıyla yeni işletmecisine devredilmesi olaylarının bütününü temsil etmektedir.

Kiralık işyeri içerisinde kurulmuş bir işin, yeni bir işletmecisine devredilmesi için, mülk sahibinin onayının alınması gerekmektedir. Çünkü işi devralan kişi, kanuna göre mülk sahibine olan borçları da devralmaktadır. Bu durumda işi devralma aşamasında iyi karar verilmeli, mülk sahibine olan borçlar, fatura borçları gibi borçlar iyi analiz edilmelidir.

Eğer devredilecek iş, mülk sahibi tarafından mülk ile birlikte devredilecekse, durum kiralık işyeri devretme ile farklı kıstaslar içermektedir. Bu kıstaslardan en önemlisi, mülkün satın alma değerine; mülk içerisindeki mevcut iş düzenine göre hazırlanmış dekorasyon, mülk içerisinde ve işletmeye ait depoda yer alan mallar da girmektedir.

İşyeri devralmak, hazır bir işi devam ettirmek fikri gibi kolay gözükse de adaptasyon sürecinde önemli problemlere ortam yaratabilmektedir. Mevcut müşteriler ile kurulacak yeni ilişkiler, eski işletmeci ile yapılan ortaklıkların devam ettirilmesi, yeni ortaklıkların kurulması gibi birçok önemli aşama, işyeri devralma aşamasında karşılaşılabilecek önemli sorunlar arasında yer almaktadır. Tüm bu ve benzeri özelliklerdeki sorunlar ile en kalıcı şekilde başa çıkmak için geçiş sürecinde işyerini devraldığınız kişi ya da kişilerden bu ve buna eş düzeydeki tüm bilgileri temin etmeniz, sizin için en sağlıklı yöntem olacaktır.

İnternet üzerinden yapacağınız devren işyeri araştırmaları sonrasında devralacağınız işyerini bir müşteri edasıyla ziyaret etmeniz, işletmenin sunduğu hizmetler hakkında bilgi almanız, mevcut işletme sahiplerinin müşterileri ile olan ilişkilerini gözlemlemeniz, bahsi geçen işyerini devralmanız sonrasında izleyeceğiniz strateji ve yaklaşımlar ile olan uyumunu incelemeniz, sağlam temeller üzerine gerçekleştireceğiniz bir alışveriş için en önemli tavsiyemiz olacaktır.

Read Also -  Çelik Konstrüksiyon Evler: Tasarım, Yapım ve Avantajları

Bir işyerini tekrardan yapılandırarak, yeni bir yüz, yeni bir yönetim, yeni bir projelendirme ile işletmek, oldukça yorucu bir aşama olacağı için, internet sitemizde yer alan devren işyeri kategorisi ile birlikte sizin için potansiyel başarısı yüksek bir işyeri devralmanıza fayda sağlayacak bilgi ve paylaşımlar sunuyoruz.

Yorum yapın