Tapu Değerini Düşük Göstermenin Cezası Nedir ?

Tapu dairesinde alım satım işlemi yapılırken gayrimenkulde alım ve satım bedellerinin bildirilmesi gerekmektedir. Gerçek bedeller üzerinden tapu harcı ödemesi yapılmaktadır. Bunun yanın sıra gelir vergisi beyannamesi hazırlanması gerekmektedir. 

Bir gayrimenkulün gerçek satın alım fiyatı üzerinden ödenecek olan tapu harcı, emlak vergisinden az olmamaktadır. Tapuyu devir alanın devredene yani satıcıya ödeyeceği satış fiyatı mutlaka gerçek olan tutar olmalıdır. Tapu değerini düşük gösteren alıcı ve satıcılara cezai uygulama yapılmaktadır. 

Tapu harcını az ödemek isteyen kişiler genel olarak satın alınan mülkün satış fiyatının altında bir rakamla bildiri yapması ve gerçek fiyatın çok altında bir fiyatın belirlenmesi fakat satıcıya ödenen miktarın gerçek olmadığı anlaşıldığında hem satıcıdan hem de alıcıdan mülkün gerçek fiyatı üzerinden % 25 miktarında vergi cezası uygulanmaktadır. Bu ceza tapu dairesinde tapu harcı olarak ödenen miktardan daha fazla olmaktadır. 

Mülkün gerçek fiyatı dışında asılsız fiyat bildirimi yapan kişiler vergi borcu ya da vergi cezası ile karşı karşıya kalmaktadır. Gerçek fiyatın belirlenmesi ile fiyatın çok altında tapu harcının ödenmesi her iki taraf için de sıkıntı yaratmaktadır. Tapı değerinin düşük gösterilerek tapu harcının da düşük ödenmesi ve ardından satıcının bildirilen satış fiyatından fazla para ödemesi alması kişinin gelir vergi beyannamesinde de sorun yaşamasına sebep olarak burada da ceza uygulaması yapılmaktadır. 

Mülk sahibi  ve mülkü alıcı kişi mutlaka mülkün gerçek satış fiyatını tapu dairesine bildirmek durumundadır. Herhangi bir cezai uygulamaya maruz kalmamak için mülklerin değerinde satışının yapılarak ve bu satış bedelinin gerçek şekilde tapu dairesinde belirtilmesi gerekmektedir. Tapu değerinin altında değer biçmek tapu harcının az ödenmesi için çok fazla tercih edilmektedir. Fakat araştırma yapan tapu dairesi satışa sunulan mülkün gerçek fiyatı olmadığını tespit ettiğinde kişiler ile ilgili yasal işlem başvurusu yapmaktadır. Bu durumda her iki tarafa vergi cezası olarak yansıtılıp ödemelerini vergi dairesine yapmaları için vergi dairesi tarafından adreslerine bildiri gönderilmektedir. Vergi cezası olan kişiler cezayı ödemediği sürece alım satım işlemlerini yapamamaktadır. 

Read Also -  Kat İrtifakı Tapuya Kredi Çıkar Mı?

Yorum yapın