Orta Gelirli Konut Projesi Hakkında Merak Edilenler ve Cevapları

Orta gelirli konut projesi detayları olarak, proje içerisinde geçen %10 peşinatla ve 0.69 oranında kredi kullanılacaktır. Orta gelirli konut başvuruları için kullanılacak evler bitmiş ya da bitmeye yakın daire olacaktır. Yeni evin projesi kapsamında uygulanan ve yurt genelinde ortak gelirler için başlatılmış bir konut kampanyasıdır. Başvuru yapabilmek için vatandaşlara bir takım kolaylıklar sağlanmıştır. Vatandaşlara 0.69 faiz ve Kredi ile 15 yıla kadar vade imkanları sunulmaktadır.

Çevre ve şehircilik bakanlığı ile iklim değişikliği bakanlığının ve maliye bakanlığınca geliştirilmiş orta gelirli aileler içindir. Bu kampanya 16 Ocak 2023 yılı itibariyle “yeni evim” fırsat kampanyası olarak gün yüzüne çıkmıştır.

Orta Gelirli Aileler Konut Başvurusuna Nasıl ve Nereden Başvurur?

Yeni evim kampanyası ile TOKİ orta gelirli aileler için başvuru başlattı. Bu sayede vatandaşlar almak istedikleri evler için belirlenmiş olan bankalarla işlem yapacaklar. Başvurular için herhangi bir ücreti talebinde bulunulmayacaktır.

Konut almak isteyen aileler kendi ödeme koşullarına uygun evler ve daireler seçerek bankaya başvuru yapacaklar. Böylelikle bankalar uygunluk durumlarına göre vatandaşlara ödemeyi tahsis edecekler. Satın alma işleminde başlayacaktır.

Orta gelirli bir ailenin konut başvurusunda konut bedelinin yüzde onu peşin verilecek. Kalan borcundan daha çok eksilmesi için de istedikleri kadar peşinat verebilirler. Faiz oranı 0.69’dan başlamasıyla 15 yıla kadar vade uzatılmıştır. Vatandaşlara kolaylık olması neticesi ile gelirlerinin %40’ını geçmeyecek şekilde taksitlendirmeler yapılacaktır.

Read Also -  Emlakçılık Belgesi Nasıl Alınır ?

TOKİ Orta Gelirli Konut Projeleri Hangi İllerde Başladı?

TOKİ’nin sunmuş olduğu yeni yuvam kampanyası ile program kapsamında başlamış olduğu iller şu şekildedir.

  • İstanbul 1 bölge olarak, Ankara’da İzmir’de Bursa’da Antalya’da Mersin’de Muğla 2 bölgesinde ve diğer tüm illerde başlamıştır. Yani kısaca 81 ilde geçerli olan yeni yuvam kampanyası ilk etapta 100.000 konutun satışını yapacaktır.

Orta Gelirli Konut Başvuru Şartları Nelerdir?

Yeni yuvam kampanyası ile orta gelirli konut başvuruları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için uygulanmaktadır. Her 18 yaşını doldurmuş ve bankalar tarafından kredisi almaya uygun görülen bireyler Bu hizmetlerden yararlanabilir.

Sadece, İstanbul gibi Ankara İzmir ve Antalya Mersin son olarak da Muğla’da şart bulunmaktadır.Yeni yuvam kampanyasına dahil olabilmek için en az bir yıl orada ikamet etmesi gerekecektir.

Konut almak isteyen vatandaşlar bulunmuş olduğu daire ile banka ve katılım bankalarına başvurabilirler. Böylelikle banka hem projenin hem de kişilerin kriterlerine uygun denetimler yaparak Kredi tahsis edeceklerdir.

Belirlenmiş olan 16 Ocak tarihi itibarıyla konut üreticisi tarafından araştırabilir. Konutu bulan vatandaşlar kurasız bir şekilde kredi alma hakkını elde edeceklerdir.

Yeni yuvam kampanyası dahilinde alınan konutlarda ölüm ya da boşanma gibi durumlar haricinde 5 yıl satamazlar.

Yeni yuvam kampanyası ile orta gelirli konut başvuruları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için uygulanmaktadır. Her 18 yaşını doldurmuş ve bankalar tarafından kredisi almaya uygun görülen bireyler Bu hizmetlerden yararlanabilir.
Orta Gelirli Konut Projesi

Orta Gelirli Konut İçin Ne Kadar Kredi Çekilebilir?

Konutlar için bankalar ve katılım finans kurumları sağlayacakları tutarları şu şekilde açıklamaktadır. İstanbul 1 bölgesi için en çok 5 milyon TL, 2 bölgesi için ise 3 milyon TLayarlamıs. 3 bölgesi olan iller için ise maksimum 2 milyon TL olacak şekilde ayarlama yapmıştır.

Orta gelirli vatandaşlar için konut kredileri ise, aylık 13.587 TL’lik düzenleme yapmış. Toplamda 1 milyon ve 1200 milyon liralık kredi kullandırabilecekler.

Konut kredisi için ilk 3 yılda 0.69 faiz oranı ile ilk yıl aylık 4.410 TL taksit ödemesi yapılacaktır. Genel olarak toplamda yıllık 52.922 TL ödeme olmuş olacaktır. Orta gelirli konut sahibi olan vatandaşlar hane halkının aylık geliri 15.000 TL olduğu baz alınmıştır. Bu miktarda geliri olan bir vatandaşın %33 ödeme payıyla konut sahibi olacaktır.

Read Also -  Kiracıya İhtarname Nasıl Çekilir ?

Konut kredisi için 2 yılında hane halkı aylık 5400 TL ödeme yapacaktır. 3 yılında ise aylık ödemesi 6480 TL alacak. Bu oranlara göre ilk 3 yıl devlet bütün yük üstlenecek ve vatandaşlara kira öder gibi ev sahibi olmasına yardımcı olacaktır. Sonraki 4 yılda ise aylık ödemesi 10.315 TL’ye çıkacaktır. Son 8 yılında ise 12.697 TL’ye çıkarak ödemenin toplamı 1 milyon 909.570 TL’ye ulaşmış oluyor.

Orta Gelirli Konut Başvurusu İçin Hangi Bankaya Başvuru Yapılır?

Orta gelirlikonut başvurusu için başlatılan yeni yuvam kampanyası için vatandaşlar başvurularını belirlenmiş bankalara yapabilirler. Bu bankalar;

  • Ziraat Bankası
  • Halk Bankası
  • Vakıf bankası
  • Emlak Katılım Bankası
  • Ziraat katılım aracılıkları ile başvurular yapılabilmektedir.

Yeni Yuvam Başvurusu Nereden Yapılır?

Orta gelirli vatandaşlar yeni Yuvam başvurularını, hazine ve maliye bakanı Nurettin Nebatiaçıklama yapmıştır. Yapmış olduğu bu açıklamada 100.000 kişiyi ev sahibi yapacağının sözünü vermiş. Bu bilgilere yeni yuvam.com internet sitesinden ulaşarak başvuru yapılacağı açıklamıştır. Yeni konut finansman modelleri ile yeni evim kampanyası hakkında detaylı bilgiler alınabilmektedir.

Hanede Eşlerin Birinin Konutu Varsa Başvuruda Bulunabilir Mi?

Hane içerisindeki eşlerden herhangi birinin üzerinde konut varsa yararlanamayacaktır. Hane içerisinde 18 yaşını doldurmuş SGK kaydı bulunan başvuru şansı vardır. Bu hane içinde herhangi bir genç var ise kendi adına orta gelirli konut başvurusu için yeni Yuvam kampanyasından yararlanabilir.

Yapımı devam eden konutlar 81 ilde belirlenmiş belirli oranlarda tamamlanmış, bankalarla garantörlük sözleşmesini imzalanmış projeler kampanyaya tabi tutulacaktır. 16 Ocak 2023 tarihi itibarıyla rahatsız olarak konut alabilme özelliklerinden faydalanacaklardır.

İkinci El Evler Dahil Olacak Mı?

 Yeni yuvam Kampanyasına yeni sıfır evler dahil olacaktır.Emlak konut genel müdürlüğünün üretmiş olduğu projelerde Türkiye müteahhitlerinin Birlik olduğu şirketlerin uygulamıştır. Uygulamaya koymuş olduğu projeleri Türkiye genelinde 81 ilin tamamındaki firmaların üretmiştir. Ayrıca büyük küçük ayrımı yapmadan üretmiş. Bu ürettiği  bütün konut projeleri teknik ve Mali kriterler karşılandığı müddetçe bu sürece dahil olacaktır.

Read Also -  Konut Poliçesi Nedir ?

Yeni Yuvam Kampanyasından Yararlananlar Konutu Satabilirler Mi?

Yeni Yuvam kampanyasından alınan konutlar aksi durum olmadığı müddetçe 5 yıl boyunca satılamayacaktır. Olası sıkıntılar yaşandığı takdirde ölüm Ya da boşanma gibi durumlarda çözümleri bulunmaktadır. Bir yıl içerisinde satışa konulan evler projeden ibraz edilecektir.Babadan veya dededen miras kalan bu konutlar vatandaşlar yararlanabilecek mi soruları da bu konu başlığı adı altında belirtilmektedir. Veraset ile ev sahibi olan vatandaşlarımız başvuru yapabileceklerdir. Türkiye genelinde bu gibi yardımlardan yararlanarak birçok vatandaşımız ev sahibi olabileceklerdir. Evet günümüz şartlarında normal yoldan ev almak oldukça zordur. Milletin vatandaşlarına yapmış olduğu bu hizmet sayesinde herkes yararlanacaktır.

Kimler Orta Gelir Sınıfına Girer?

Yeni Yuvam kampanyasına dahil olacak kişiler ortak gelirli sınıfa dahil olmak zorundadırlar. Orta gelir kavramı ekonomik durumu ve yaşam şartları üst yoksullara nazaran üst seviyede olanlara denmektedir. Orta gelir seviyeleri olan kişiler iflas etmeden ya da devletten herhangi bir yardım almadan ekonomik şartlarla başa çıkabilen kişiler olarak tanımlanmaktadır. Gelirleri giderlerine yetebilen zoraki ihtiyaçlarını karşılayabilen hedonist tüketime ekstra bütçe ayırabilen kişilerdir. Gelirleri gün bazında ortalama 11 ile 110 dolar arasında değişen kesimlere ortak gelirli kesimler olarak sınıflandırılır.

Türkiye Standartlarında Orta Gelir Kaç TL’dir?

Orta gelir sınıflarında hanede çalışan annenin, babanın çocukların toplamda eve kazandırdıkları aylık kazanç olarak belirlenmektedir.

Yorum yapın