Epoksi Zemin: Çeşitleri, Kurulum Süreci ve Avantajları

Epoksi, aşınma ve yıpranmaya karşı yüksek derecede direnç sağlamak için iki veya daha fazla endüstriyel kimyasal bileşiğin karıştırılmasıyla yapılan boya, plastik, yapıştırıcı veya termoset plastik bir malzemedir. En dayanıklı ve sürdürülebilir zemin kaplama seçeneğini sunar.

Reçineli döşeme olarak da bilinen epoksi döşemenin derinliği en az 2 mm’dir; derinlik 2 mm’den az ise epoksi kaplama olarak adlandırılır. 

Epoksi kaplama, reçineler ve sertleştiricilerden oluşur. Çok çeşitli döşeme uygulamaları için bir kaplama oluşturmak üzere hızlandırıcılar, akış kontrolü, UV inhibitörleri, yapışma arttırıcılar vb. gibi birçok katkı maddesi eklenir. Bu katkı maddeleri ile yüksek aşınma direnci, hızlı kürleşme, daha yüksek kimyasal direnç vb. gibi istenen performans özellikleri elde edilebilir. 

Epoksi kaplama, pürüzsüz, dayanıklı bir yüzey sağlamak ve zeminin yük taşıma kapasitesini artırmak için tipik olarak beton zeminler üzerine uygulanır. Temel olarak, depolar, endüstriyel alanlar ve ticari binalar, işçiler, ekipman ve envanter için temiz ve güvenli koşulları korumak için epoksi zeminlere güvenir.

Epoksi zemin kaplamanın estetiği, farklı pigmentler, vinil pullar, parıltı, dekoratif renkli kuvars agrega vb. daha kalın, daha dayanıklı ve kaymayan bir döşeme sistemi.

Epoksi Döşeme Mekanizması

En yaygın kullanılan epoksi reçineleri, sıvı veya katı halde elde edilebilen bisfenol-A (BPA) ile epiklorohidrin (ECH) arasındaki bir reaksiyondan üretilir. Epoksiyi güçlü, erimez ve sert bir malzemeye dönüştürmek için reçineyi bir sertleştirici ile kürlemek gerekir.

Epoksi reçineler 5-150°C arasında herhangi bir sıcaklıkta kolayca kürlenebilirler. Reçinelerin kürlenmesi, epoksi reçinelerini belirgin direnç, çok yönlülük, dayanıklılık ve yapışma sağlayan epoksi termoset polimerlere dönüştürür.

Read Also -  Parlayan Bir Gelecek: Güneş Enerjisinin Faydaları

Epoksi Zemin Kaplama Çeşitleri

Farklı epoksi zemin kaplama türleri şunlardır:

Epoksi Harçlı Zemin

Epoksi harçlı zemin %100 katı epoksiler ve kuvars kumundan oluşmaktadır. Darbe yüklerine ve kimyasallara karşı daha yüksek dayanım istenen zeminlerde kullanılır. Başka bir epoksi zemin türü uygulanmadan önce çatlakları onarmak için de kullanılabilir.

Mekanik mahaller, ticari mutfaklar, depolar, restoranlar, garajlar, imalathaneler bu çeşit epoksinin zemin kaplaması olarak kullanıldığı yerlerden bazılarıdır.

Kendiliğinden Yayılan Epoksi Zemin

Zemin yüzeyinde dayanıklı, pürüzsüz ve tesviye edilmiş bir doku oluşturmak için eski, yeni, hasarlı veya çatlamış beton zeminlerin üzerine kendiliğinden yayılan bir epoksi zemin serilir. Bu tip epoksi zeminin estetik görünümünü arttırır.

Kuvars Dolgulu Epoksi Zemin

Kuvars dolgulu epoksi zemin, lekeli kuvars tanecikleri ve yüksek performanslı epoksi polimer reçinenin bir kombinasyonudur. Bu epoksi zemin, sıhhi ve kaymaz özelliklere ihtiyaç duyan dekoratif alanlar için kullanılır.

Epoksi Pul Zemin

Epoksi pul zeminler, epoksi zemin kaplama içine dahil edilen renkli pul malzemeleri içeren canlı bir görünüme sahiptir. Pullar ayrıca düşmeleri ve kaymaları azaltmak için yüzeye oluklar sağlar. Bu tür epoksi, herhangi bir zeminin estetik görünümünü iyileştirebilecek çok çeşitli renklerde, stillerde, boyutlarda ve dokularda mevcuttur. 

Epoksi Döşeme Montaj Süreci

 1. Epoksi zemin döşemenin döşenmesindeki ilk adım, zemin yüzeyinin hazırlanmasını içerir.
 2. Zemin yüzeyi, üzerine yeni epoksi kaplama katını kabul edecek şekilde hazırlanmalıdır.
 3. Toz parçacıkları gibi yabancı maddeler yüzeyden uzaklaştırılır.
 4. Daha sonra, ana zemin ile daha iyi bir bağ oluşturmak üzere bir kurs yüzeyi elde etmek için taşlama, bilyeli patlatma ve kazıma işlemleri gerçekleştirilir.
 5. Zeminde tespit edilen tüm büyük çatlakların yamalanması ve onarılması, epoksi zemin kaplamaya dayanıklılık sağlamak için esastır.
 6. Yüzey astarı zemine uygulanır. Astarlama sırasında astarın zeminin derinliklerine inmesine dikkat edilmelidir.
 7. Astar katını uyguladıktan sonra, zeminde mevcut olan tüm görünür çatlak ve delikleri epoksi ile doldurun. 
 8. Ayrıca, zemin hafifçe taşlanmalı, zımparalanmalı ve yeniden katmanlanmalıdır. 
 9. Mastik, zemine uygulanan önemli miktarda su kullanılarak test edilir. Su emilmezse zemine epoksi kaplama uygulanabilir.
 10. Epoksi sertleştirici, bir epoksi reçine ile karıştırılır ve son aşamada birden fazla kat halinde zemin yüzeyine uygulanır. 
 11. Uygulama sonrası epoksi zemin istenilen sıcaklıkta kürlenir. 
 12. Kürleme işlemi, yalnızca epoksi başka bir sertleştirme maddesi ile reaksiyona girdiğinde başlatılır.
Read Also -  Mastik Nedir?

Epoksi Zeminin Avantajları

Epoksi zemin kaplamanın, diğer geleneksel zemin kaplama seçeneklerine kıyasla birçok avantajı vardır. Avantajlar aşağıda listelenmiştir:

 1. Epoksi çok parlak bir yüzey oluşturduğu için iç mekanların parlaklığını artırır.
 2. Epoksi, ağır ve sürekli yüklere dayanabilen dayanıklı, sert bir yüzey sağlar.
 3. Kurulumu kolaydır ve herhangi bir özel alet veya ekipman gerektirmez.
 4. Epoksi zeminler mükemmel kimyasal dirence sahiptir; birçok kimyasala karşı koyabilirler, bu da onları endüstriler ve depolar için ideal hale getirir.
 5. Mevcut beton tabakasını aşınma ve yıpranmaya karşı korur.
 6. Temizlemesi kolay ve daha dayanıklıdır.
 7. Epoksi kaymaz katkılar içerdiğinde güvenliği arttırır.
 8. Boya ve renklerle birleştiğinde talaş ve çatlakların gizlenmesine yardımcı olur.
 9. Farklı bir düzende uygulandığında yürünebilir alanların belirlenmesine yardımcı olur.
 10. Mekanın estetik görünümünü geliştirir.
 11. Az veya hiç bakım gerektirmez.

SSS

Epoksi Zemin Çeşitleri Nelerdir?

Farklı epoksi zemin kaplama türleri şunlardır:
1. Epoksi harçlı zemin
2. Kendiliğinden yayılan epoksi zemin
3. Kuvars dolgulu epoksi zemin
4. Epoksi pul zemin

Epoksi zemin nedir?

Epoksi, aşınma ve yıpranmaya karşı yüksek derecede direnç sağlamak için iki veya daha fazla endüstriyel kimyasal bileşiğin karıştırılmasıyla yapılan boya, plastik, yapıştırıcı veya termoset plastik bir malzemedir. En dayanıklı ve sürdürülebilir zemin kaplama seçeneğini sunar.

Epoksi zemin kaplamanın kullanım alanları ve uygulamaları nelerdir?

Epoksi kaplama, pürüzsüz, dayanıklı bir yüzey sağlamak ve zeminin yük taşıma kapasitesini artırmak için tipik olarak beton zeminler üzerine uygulanır. Temel olarak, depolar, endüstriyel alanlar ve ticari binalar, işçiler, ekipman ve envanter için temiz ve güvenli koşulları korumak için epoksi zeminlere güvenir.

Yorum yapın