Betonun Basınç Dayanımı: Beton Silindirlerde Düşük Mukavemetli Kırılmalar Neden Olur?

Beton silindirlerin basınç dayanımı test sonuçları, inşaat için hazır beton kabulünün temelini oluşturur. 

Basınç testi sırasında beton silindirin düşük mukavemetli kırılmaları, üretilen betonun  düşük basınç mukavemetini gösterir.

Standart basınç testleri için beton silindirleri, standart koşullar altında kürlenmiş ve belirli bir yaşta, genellikle 28 günde test edilmiş bir taze beton numunesinden hazırlanır.

Bu beton silindirlerin düşük mukavemetli kırılmaları, fazla su ve hava içeriği veya numune hazırlama sırasında diğer öngörülemeyen hatalar gibi çeşitli nedenlerle meydana gelebilir.

Bu makalede, düşük mukavemetli silindir testi sonuçları ve bunların ana nedenleri hakkında ACI referansı ele alınmaktadır.

Beton Silindirin Düşük Mukavemet Sonuçları- ACI 318 & ACI 301

ACI Building Code ACI 318 ve Strüktürel Beton ACI 301 için Standart Spesifikasyonlarda belirtildiği gibi, standartların gerekliliklerini karşılayacak şekilde oranlanmış ve sıkıştırma testi altında bir beton karışımı, normal koşullar nedeniyle 100 testte yaklaşık bir veya iki kez düşük dayanımlı sonuç alma şansına sahiptir. değişkenlik

ACI ve CSA’ya göre, sıkıştırma testi sırasında bir silindir kırılmasının aşağıdaki durumlarda düşük mukavemetli olduğu kabul edilir:

  1. Bir veya iki silindirin bireysel basınç dayanımı testi, belirtilen gücün 500 psi altında veya
  2. Ardışık üç testin ortalaması, belirtilen güce eşit değilse veya onu aşıyorsa.

Düşük Mukavemetli Beton Kırılmalarının Nedenleri 

Düşük mukavemetli beton silindir kırılmalarının altı temel nedeni şunlardır:

1. Kötü Beton Karışım Tasarımı

Yanlış beton karışımı hazırlanması, betonun dayanım kazanımının belirlenen süre içinde gecikmesine neden olur. Bu, beklenenden daha düşük bir basınç dayanımı testi değeriyle sonuçlanır. 

Read Also -  Betonarme Nedir? Kullanımlar, Faydalar ve avantajlar

2. Test Numunesinin Yanlış Üretimi

Beton silindirlerin yanlış dökümü, basınç testi için hazırlanmayan bir test numunesiyle sonuçlanır.

3. Uygunsuz Kullanım

Beton test numunelerinin yanlış taşınması ve taşınması çatlamaya neden olur.

4. Uygun Olmayan Sertleştirme Koşulları

Sahada kürlenen test numuneleri, yerinde beton numunelerin dayanım değerlerini yansıtmaz. Bu düzeltilmezse, numune testinin dayanım değeri gerçek beton yapı tarafından verilmeyecektir. 

5. Uygun Olmayan Örnek Hazırlama

Kürlenmiş numune taşlanarak veya uçları kapatılarak hazırlanmamışsa, test numunesi uygulanan test yükü altında düzgün şekilde kırılmaz.

6. Hesaplama Hataları

Bir sıkıştırma testi gerçekleştirmeden önce, sıkıştırma testi makinesi uygun şekilde kalibre edilmelidir.

Düşük dayanımlı beton kırılmalarını önlemenin bir yolu, betonun tamamen kürlenmesini beklemek ve testi bir sonraki mola gününde yapmaktır. Numune hala düşük mukavemet gösteriyorsa, belirtilen nedenler incelenmeli ve düzeltilmelidir. 

Günümüzde, bu çukur silindirlerin (sıkıştırma testinde başarısız olanlar) güç kazanımını izlemek ve zaman içindeki gücü izlemek için  kablosuz olgunluk sensörleri kullanılmaktadır.

Tüm standart kürlenmiş silindirler, kabul amacıyla 28 günde yapılır ve test edilir ve olgunluk sensörleri aracılığıyla yaşla birlikte mukavemet belirlenir. 

SSS

Düşük mukavemetli silindir kırılmaları nelerdir?

Basınç testi sırasında beton silindirin düşük mukavemetli kırılmaları, üretilen betonun düşük basınç mukavemetini gösterir. 

Düşük mukavemetli silindir kırılmalarının sebepleri nelerdir?

Bu beton silindirlerin düşük mukavemetli kırılmaları, fazla su ve hava içeriği veya numune hazırlama sırasında diğer öngörülemeyen hatalar gibi çeşitli nedenlerle meydana gelebilir.

Kürleme koşulları düşük mukavemetli silindir kırılmalarını nasıl etkiler?

Sahada kürlenen test numuneleri, yerinde beton numunelerin dayanım değerlerini yansıtmaz. Bu düzeltilmezse, numune testinin dayanım değeri gerçek beton yapı tarafından verilmeyecek ve düşük dayanımlı silindir kırılmalarına neden olacaktır.

Yorum yapın