Kat İrtifakı Tapuya Kredi Çıkar Mı?

Bir bina inşaatına başlanmamış ya da henüz henüz yeni başlanmış ise tapu dairesinden kat irtifakı belgesi alınması gerekmektedir. Bu tapu dairesinden alınan kat irtifakı belgesi evin sahibi olduğunuzu göstermektedir.  

Kat irtifakı belgesinde evin katı ve hangi daire numarasının size ait olduğunu gösterir ve evin sizin olduğu kesinleşir. Ev satın alındığında 1 yada 2 içerisinde kanunen kat mülkiyetinin kişiye geçmesi gerekmektedir. Kat irtifakı tapusunda evi yapan inşaat firması ev iç ve dış tüm özelliklerini taahhüt ederken evi satın alan kişide ödemelerinin eksiksiz yapacağını taahhüt etmiş olur. Tapu dairesinden alınan kat irtifakı her iki tarafın birbirlerine olan sorumluluklarını yer almaktadır. 

Kat irtifakı resmi bir senet ile tapu siciline tescil edilerek yapılan bir işlemdir. Kat irtifakında sadece arsa tek bir kişiye ait ise istem belgesi düzenlenmek zorundadır. Arsa üzerinde birden fazla hak sahibi var ise mutlaka kat irtifakı yapılması gerekmektedir. 

Kat irtifakı yapılmış olan ve tapu dairesinden alınmış olan belgeler olduğunda krediye uygun hale gelerek inşaat başlayabiliyor. Kat irtifakına bazı bankalar kredi için olumlu yaklaşırken bazı bankalarda krediye uygun değil raporu çıkarabiliyor. Burada kat irtifakı için kredi kullanılması banka ile müşteri arasında olan çalışmalara bağlı olabilmektedir. Kat irtifakı olmayan yapılarda kredi maalesef verilmiyor. Krediye uygun olup olmadığı tapu dairesinden alınan kat irtifakı belgesi ile ortaya çıkabilmektedir. 

Kat irtifakı alacak olan arsa sahipleri çalışılacak olan inşaat firmasını ve bankayı özenli bir şekilde seçmesi gerekmektedir. Eğer inşaatı başlanmış bir yapı için kat irtifakı alınacak ise inşaat firması bu konuda yardımcı olmaktadır. Kat irtifakı olmayan hiçbir binaya bankalar tarafından kredi çıkmamaktadır. Kredisi çıkan konutlarda ödemelerin bankaya eksiksiz bir şekilde yapılması gerekmektedir. Hem konut alan kişi hem de diğer tüm inşaat firması ve bankalar güvence olmadan ve kat irtifakı olmadan krediye uygun diyerek satış yapamamaktadır. Kat irtifakı satın alınan konutun tamamen bitmesinden ve teslimi yapıldıktan sonra tapu dairesinden konuta ait tapusu satın alan kişiye verilmektedir. 

Read Also -  Kiracı Hangi Durumlarda Evden Çıkarılabilir?

Yorum yapın