Emlakçıdan Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Konut ya da iş yeri almak isteyen çoğu kişinin öncelikle başvurduğu yöntem sahibinden satın alınacak olan konut ya da işyerlerine bakmasıdır. Fakat konut ya da işyeri sahipleri satışı yapılacak olan gayrimenkulün gösterilmesi konusunda yetersiz kaldıkları için emlakçılara başvurmaktadırlar. Emlakçıdan ev alırken dikkat edilmesi gereken bir çok hususa değinmeniz gerekebilir. Bu durum sadece satın almak değil gayrimenkulün kiraya verilmesinde de önemlidir. 

Emlakçının Komisyon Oranı Nedir ?

Emlakçılardan kira ya da satın alınacak olan gayrimenkul komisyonunun kim tarafında ödeneceğine dikkat edilmesi gerekir. Alım satım işleminde hem alıcı hem de satıcı komisyon bedeli ödemektedir. Fakat kira durumunda komisyon bedeli sadece kiracı tarafından verilmektedir. 

Gayrimenkul kira ve alım satımında en çok sorulan sorulardan biri de komisyon bedelinin ne kadar olduğudur. Bazı emlak firmaları kiralama da sabit fiyat uygulaması yapabiliyor. Bir kira bedeli emlakçıya komisyon olarak ödeniyor. Satımda ise satışı gerçekleşen gayrimenkul % 2 tutarı komisyon bedeli olarak belirleniyor. Komisyon bedelinde indirim yapmak emlakçı tarafından yapılan bir işlemdir. 

Emlakçıya Kaparo Verilir mi ?

Emlakçıya kaparo vermek aslında doğru bir yöntem değildir. Emlakçıların kaparo almak gibi bir durumları da söz konusu olmamaktadır. Emlak komisyoncusu müşterisi ile yapacağı sözleşmede evrak kullanmak zorunda olduğu için mutlaka evraklı ödeme yapılması gerekmektedir. 

Emlakçı Yer Gösterme Formu Neden İmzalatır ?

Son yıllarda sıkça karşılaşılan dolandırıcılık suçları ile emlakçıların karşı karşıya kalmaması için ve karşı tarafında bu durumdan mağdur edilmemesi için emlakçılar müşterilerine yer gösterme formunu imzalatmak durumundadır. Bu yüzden emlakçıdan yapılan işlemlerin her birinde mutlaka bu formun imzalanması gerekmektedir. 

Komisyon bedelinin yazılı olduğu formda müşteri tarafından onaylandığı için komisyon bedeli emlakçıdan geri alınamamaktadır. Bu da müşterinin emlakçıdan hak iddia etmesine engel olmaktadır. Bu durumda komisyon ödemesi emlakçıdan geri alınamadığı için müşteri dava açamamaktadır. 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Emlak tarafından alınan ya da kiralanan gayrimenkuller komisyonlu alım satım ve kiralama olduğu için tüm işlemler kağıt üzerinde belgelenerek yapılmaktadır. Bu durum emlakçıların ve müşterinin hakkını korumaya yönelik işlemlerdir. Emlakçıdan ev satın alınırken dikkat edilmesi gereken hususlar bu kadarla da yeterli değildir. Özellikle yeni proje evlerinin satışı gerçekleşirken inşaat firmalarının anlaşmalı olduğu emlak şirketleri faaliyet sürdürebilmektedir.  

Read Also -  Betonun Yangın Dayanımı Nedir? Mekanizma ve Faktörler

Komisyon bedeli emlakçıya kiralama esnasında kiracı tarafından ödenmektedir. Bu ücret daha sonra geri alınamamaktadır. Ayrıca kaparo bedeli olarak herhangi bir bedel emlakçı tarafından alınmamalıdır. Böyle bir işlem yapılacak ise de mutlaka ıslak imzalı sözleşme gereği tercih edilen maddeler mutlaka okunmalıdır. 

Son yıllarda sıkça emlak dolandırıcılığı gündeme gelmektedir. Bu durum hem müşterileri hem de emlak firmalarını rahatsız edicidir. Güvenilir emlak şirketleri ile alım satım ve kiralama yapılması önerilmektedir. Aksi halde adı geçen emlak firmasının   adı kullanılarak yapılan tüm işlemler geçersiz sayılmaktadır. Bu durum her iki tarafı da mağdur etmektedir. 

Yorum yapın