Duvar Kaplaması: Tasarım Kriterleri, Malzeme ve Çeşitleri

Kaplama, bir binayı rüzgar ve yağmur gibi doğal unsurlardan korumak için bir malzemeyi diğerinin üzerine yerleştirme işlemidir. Ayrıca yalıtım ve gürültü kontrolü sağlar ve bir binanın estetik çekiciliğini artırır. Mantolama iç duvarlarda olduğu gibi dış duvarlarda da yapılabilir.

Kaplama Tasarım Kriterleri  

Kaplama tasarımı aşağıdaki fiziksel ve yasal kriterleri dikkate almalıdır:

1. Yükler

Kaplama, binanın ağırlığını taşımaz, ancak her bir kaplama bölmesi kendi ağırlığını taşımalıdır. Ayrıca hem dahili hem de harici rüzgar yüklerine ve darbelere karşı dayanıklı olmalıdırlar. Tüm bu kuvvetler, uygun bağlantılar vasıtasıyla yapısal çerçeveye iletilmelidir .  

2. Kaplama ve Çerçeve İlişkisi

Kaplama ve çerçeve arasındaki bağlantılar, çerçeve ve kaplama arasındaki herhangi bir boyutsal ‘uyum eksikliğine’ uyum sağlamalıdır. Çerçeve daha düşük bir doğruluk standardına göre inşa edileceğinden, bu özellikle hassas bir şekilde üretilmiş bir kaplama sistemi betonarme bir çerçeveye sabitlendiğinde önemlidir.  

Tasarım aynı zamanda hareketlere de izin vermelidir:  

  • Çerçevede – genellikle sapmalar, ancak aynı zamanda betonun akması ve uzun süreli büzülmesi.
  • Kaplamada – genellikle sıcaklık veya nem içeriğindeki değişikliklerden kaynaklanır.  

3. Hava şartlarına dayanıklılık 

Kaplamanın yağmur suyu ve karı kısıtlaması bekleniyor. Su yalıtımı çeşitli şekillerde elde edilebilir.  

Read Also -  Baskı Beton Nasıl Onarılır?

Kaplama sistemleri genel olarak üç gruba ayrılabilir:  

A. Yüzü mühürlü

Malzeme büyük ölçüde geçirimsizdir ve derzlerin su geçirmez olması amaçlanmıştır.  

B. Çakışan

Malzeme büyük ölçüde geçirimsizdir ve levhalar veya paneller üst üste binerek suyun nüfuz etmesini engeller.  

C. Dahili olarak süzülmüş

Bir miktar su, kaplama malzemesine veya derzlere nüfuz eder, ancak kaplama içinde kontrol edilir ve tekrar dışarıya yönlendirilir.  

4. Isı Yalıtımı

Tüm ısıtmalı binaların tasarımı ısı yalıtımı içermelidir. Bazı sistemlerde giydirme konstrüksiyonun ayrılmaz bir parçasıdır. Diğerlerinde, ayrı bir iç kaplamaya dahil edilebilir veya iç ve dış katmanlar arasına sıkıştırılabilir. Hava koşullarına dayanıklılık, yalıtım ve kaplama birlikte yoğuşmayı önlemeli veya kontrol etmelidir. Bu, buhar bariyerleri ve/veya havalandırma gerektirebilir .

5. Akustik Yalıtım

Havaalanları yakınları gibi gürültülü ortamlardaki binalar için belirli seviyelerde ses yalıtımı gerekebilir. Ağır kaplama sistemleri doğal olarak iyi bir gürültü azaltma özelliğine sahiptir. Hafif sistemlerin ses performansları iç astarlarla geliştirilebilir.  

6. Yangın Dayanımı

Sınırlara ve kaçış yollarına yakın duvarlar için belirli yangına dayanıklılık süreleri gereklidir. Yangın bariyerleri, kaplamanın kompartıman duvarları ve zeminlerinden ve belirli diğer alanlardan geçtiği boşluklara dahil edilmelidir.  

Birçok giydirme sisteminde, tasarım kriterleri ancak dış giydirmenin iç kaplamalar veya destek duvarları ile birlikte hareket etmesiyle karşılanabilir.  

7. Diğer Tasarım Kriterleri

Tasarım aynı zamanda malzemelerin mevcudiyetini, üretim hazırlık sürelerini ve kurulum hızını da dikkate almalıdır. Bir bina hızlı bir şekilde inşa edilecekse, program kısmen seçilen kaplama sistemi tarafından belirlenecektir.

Bazı sistemlerde bina, bir iç kaplama veya yedek duvar tamamlandığında hava koşullarına önemli ölçüde dayanıklı hale gelir ve dış kaplama kurulurken iç hizmetlerin aynı anda çalışmasına izin verir. 

Kaplama Malzemesi Seçimi Kriterleri  

Kaplama malzemeleri, mimari konsepte uyacak şekilde tasarımın geliştirilmesinde erken bir aşamada seçilir. Kaplama malzemesi seçimi için normal kriterler şunlardır:

1. Görünüm

Binanın işlevini tamamlamak için binanın belirli bir görsel izlenimini veya estetik görünümünü yaratmak.

Read Also -  Evinizi Depremden Nasıl Korursunuz?

2. Maliyet

Sınırlı bir bütçe, malzeme veya sistem seçimini kısıtlayacaktır.

3. Ağırlık

Ağır kaplama sistemleri (genellikle duvar ve prekast beton) çerçevenin maliyetini etkileyebilir. Büyük paneller, sıkışık alanlarda veya vinç sisteminin olmadığı yerlerde pratik olmayabilir.

4. Sağlamlık

Bazı malzemeler çarpma veya vandalizme karşı savunmasızdır. Tasarımlar, zemin seviyesindeki kötü muameleyle başa çıkmak için yüksek seviyede hafif kaplama ve tuğla veya beton kaide duvarları kullanabilir.

5. Dayanıklılık

Ucuz bir kaplama sistemi önerildiğinde, ilk inşaat maliyetlerindeki tasarruflar, beklenen kullanım ömrü ve olası bakım gereksinimleri ile dengelenmelidir.  

Kaplama Malzemesi Çeşitleri

1. Duvarcılık

Duvarcılık, kaplamanın en yaygın biçimlerinden biridir.  

Güçlü, dayanıklı bir kaplamadır ve ‘yüksek sınıf’ işlerde kullanılan daha pahalı bir kaplama seçeneğidir. Alçak veya orta katlı binalar için yaygın olarak kullanılır. Hem alçak hem de yüksek binaları kaplamak için ince doğal taş paneller kullanılmıştır.

duvar kaplama

2. Prekast Beton

Binaların dış kabuğunu oluşturmak için prekast beton panellerin kullanımı 1950’lerde ve 60’larda popüler hale geldi. Paneller yaygın olarak yapısal sistemlerde taşıyıcı bileşenler olarak kullanılıyordu ve ucuz, hızlı inşa edilen daireler ve ofisler için uygundu.  

Mevcut uygulama, algılanan sağlamlıklarından ve hem modern hem de geleneksel yüzey kaplamalarını alma yeteneklerinden yararlanarak, yük taşımayan panelleri daha yüksek pazar rolünde tercih etmektedir.

Prekast beton kaplama

3. Cam Takviyeli Plastik (CTP)

CTP, çeşitli şekillerde kalıplanabilen hafif, esnek bir malzemedir. Aerodinamik, modernist yapılar için popülerdir ancak geleneksel formları taklit etmek için de kullanılabilir. 

Ana bileşen malzemeleri polyester reçine ve cam takviyesidir. Dekoratif bir kaplama olarak reçineden bir dış ‘jel kaplama’ kullanılabilir.

Cam takviyeli plastik kaplama

4. Cam Takviyeli Çimento (GRC)

GRC kaplama, kum/çimento harcı ve alkaliye dayanıklı cam elyaf karışımının bir kalıp üzerine püskürtülmesiyle üretilir. Form ve işlev olarak prekast beton ile CTP arasında bir ara ürün olabilir . Ancak, bazı kurulumlarda bozulma ve sapma sorunları yaşanmıştır.

Cam takviyeli çimento kaplama

5. Metal Paneller

Metal paneller genellikle yüksek teknoloji tarzı endüstriyel veya ticari binalarda kullanılır . Birçok sistem, dış ve iç kaplamalar arasında yalıtım içerir ve her yüzeyde ‘bitmiş’ bir görünüm sunar. 

Metal panel kaplama

6. Profilli Levhalar

Profilli kaplama levhaları, önceden galvanizlenmiş çelik, alüminyum veya fiber çimento bileşimlerinden oluşturulur. Bu malzemeler genellikle ucuz, hafif ve montajı hızlıdır. 

Read Also -  Tretuvar Nedir?, Özellikleri, Ne işe Yarar?, Avantajları, Dezavantajları, Kullanım Alanları

Bu tabakalar normalde ayrı iç astarlarla birlikte kullanılır. Bununla birlikte, bazı üreticiler, genellikle iki çelik kaplama arasında köpük yalıtımlı sandviç paneller monte eder.

7. Camlı Ekranlar ve Giydirme Cephe

Camlı bir ekran, birkaç ayrı pencerenin bir araya getirilmesiyle kurulan geniş bir dikey cam alanıdır. Giydirme cephe, bir tiriz veya travers ızgarasına sabitlenmiş cam üniteleri, açılan havalandırmalar ve opak panellerin bir karışımıdır.  

Çoğu modern camlı ekran ve giydirme cephe, bazen çelik kullanılmasına rağmen, alüminyum çerçevelere ve ızgaralara sahiptir.

Camlı ekranlar ve giydirme cephe

8. Kereste Yatılı

Ahşap kaplama, Birleşik Krallık’ta fasyalar, çatı pencereleri ve duvarlar gibi mimari özellikleri kaplamak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Yeni tahtalar boyanmak yerine boyanır. Beyaz veya renkli levhaların gerekli olduğu yerlerde, ahşabı taklit eden polivinil klorür (PVC) ekstrüzyonların kullanılması yaygın bir uygulama haline gelmiştir. 

Kereste Yatılı

SSS

Duvar kaplaması nedir?

Kaplama, bir binayı rüzgar ve yağmur gibi doğal unsurlardan korumak için bir malzemeyi diğerinin üzerine yerleştirme işlemidir. Ayrıca yalıtım ve gürültü kontrolü sağlar ve bir binanın estetik çekiciliğini artırır.

Kaplama malzemesi seçimini belirleyen faktörler nelerdir?

Kaplama malzemeleri, mimari konsepte uyacak şekilde tasarımın geliştirilmesinde erken bir aşamada seçilir. Kaplama malzemesi seçiminde normal kriterler şunlardır:
1. Görünüm
2. Maliyet
3. Ağırlık
4. Sağlamlık
5. Dayanıklılık

Duvar kaplama çeşitleri nelerdir?

1. Duvar kaplaması
2. Prekast Beton
3. Cam Takviyeli Plastik (CTP)
4. Cam Takviyeli Çimento (GRC)
5. Metal Paneller
6. Profilli Levhalar
7. Camlı Perdeler ve Giydirme Cephe
8. Ahşap Levha

Yorum yapın