Tapusu Olan Her Arsanın İmar Durumu Var Mıdır ?

Bir arsa üzerinde imar durumu nazım planlar ile düzenlenerek arazi kullanım kararları belirlenmektedir. Tapusu olan her arsada imar durumu olmamaktadır. Tapu, tapu müdürlüklerinden alınan ve arazinin kime ait olduğunu, yüz ölçümü hakkında sahip olunan imzalı belgedir. Her arazide imar durumu söz konusu olmadığından tapusu olan her arsanın da imar durumu olduğu bilgisi yanlış bilgidir.  

İmar durumu yapılan nazım planlar ve imar planları ile beraber verilen ve arazinin kullanımı hakkında detaylı bilgi veren kararları içerir. Arazinin imar durumuna göre yeşil alan, konut ya da farklı çalışma izinleri bulunmalıdır. Arazide konuta izin veriliyor ise konut projeleri öncelik taşır. Eğer arazi yeşil alan olarak imar planında yer alıyor ise arsa sahibi genel olarak araziyi devlete satışa çıkartabilmektedir. 

Özellikle şahsın sahip olduğu arazi kamu malı olarak imar planında yer alıyor ise tapusu şahsa ait olan bu arazinin bedeli ödenerek kamulaştırma projesine dahil olur. Devlet bu yönde çalışmasını yaparak ön görülen satış fiyatı vatandaşa öder ve tapu kamu malı olarak kayıtlarda yer alır. 

Tapusu elinde olan bir vatandaşın araziye imar durumu çıkartabilmesi için çeşitli prosedürleri yerine getirmesi gerekmektedir. Öncelikle imar planı ve imar durumu çıkarılması gereken arazinin planlaması ve bölge koşullarının değerlendirilmesi gerekmektedir. Bir çok arazi sahibi kendi yapamayacağı arazi çalışmalarında bölgenin imar planı ile beraber devlete satışını yapmak için başvuruda bulunmaktadır.  

Gayrimenkul ve arsalarda tapunun olması imar durumunun mutlaka olmasını gerektirmez. Çoğu kamulaştırılması gereken araziler olarak bilinmektedir. Tapusu olan her gayrimenkul imar planı içerisinde farklı görülebilmektedir. Bu yüzden tapusu alınan arazide imar durum bilgisi için mutlaka detaylı bilgi alınması gerekir. Böylece imar durumu var ise çeşitli firmalara ya da endi imkanı doğrultusunda kişi arazi kullanımına izin verebilmektedir. Geniş yüz ölçümüne sahip arazilerde genel olarak firma kiralamaları ve firmaların onaylattığı kendi imar projeleri kullanılabilmektedir. Arazinin satın alınarak imar durumu izni alınması tapu ve imar durumunda sorun yaşanmasının önüne geçmektedir. 

Read Also -  Emekliler Emlak Vergisi Öder mi ?

Yorum yapın