GazBeton Nedir, Ne için Kullanılır ?

Havalandırmalı bloklar, yüzde 80’den fazla hava içeren bir tür yenilikçi beton bloktur. Ayrıca otoklavlanmış gaz beton (AAC) olarak da adlandırılırlar. Gaz beton, hafif beton olarak tanımlayacağınız bir malzeme grubudur. Önceden, hafif beton keyfi bir terimdi; bununla birlikte, gazbeton blokların ışık, daha iyi yalıtım (ses ve ışık) ve geleneksel bloklardan daha güçlü olması gibi sayısız avantajı vardır.

Gazbeton Blok İmalatı

Havalandırılmış bir blok yapmak için, bileşimine hava verilir; ayrıca bileşimlerinde hava getirmenin üç yolu vardır.

  • Agreganın kendi içinde havayı tutan gözenekli bir agrega kullanarak
  • Tek boyutlu bir agrega sayesinde, ara hava boşlukları bırakılır
  • Çimento bulamacına, çimento sertleştiğinde tekdüze bir gözenekli beton oluşturacak şekilde hava veya başka bir gazın doğrudan verilmesiyle.

Ünlü olarak, AAC, içinde gaz kabarcıkları bulunan bir çimento macunu olarak tanımlanır. Bununla birlikte, gaz beton, silis unu, öğütülmüş yanmış şeyl ve toz haline getirilmiş yakıt külü şeklinde önemli miktarda silisli malzeme içerir.

AAC Blok fiyatı

Havalandırmalı bloklarda maliyet önemli bir konudur. Çoğu zaman, insanlar aac blok fiyatına bakmanın yanı sıra pek çok şeyi de düşünürler. Lojistik, nakliye maliyetleri ve daha kolay nakliye araçlarına odaklanırlar. Ancak binanız bir tesise yakınsa maliyet düşeceği için faydasını görürsünüz.

Gazbeton Blokların Özellikleri

Yoğunluk

Havalandırmalı bloklar, 25-50 lb arasında değişen düşük bir yoğunluğa sahiptir. Daha hafif olan gazbeton bloklar yalıtım amacıyla kullanılır ancak dayanımları önemsizdir. Bununla birlikte, daha ağır aac blok sınıfı, düşük yalıtım değeri ile daha yüksek düzlüğe sahiptir. Daha ağır sınıf için yoğunluk aralığı fit küp başına 40 ila 50 lb. arasındadır.

Basınç Dayanımı

Çeşitli kaynaklardan beyan edilen mukavemet değerlerinin değerlendirilmesi, farklı test yöntemleri, şekiller ve numuneler nedeniyle zor kabul edilir. Boyut ve şekil önemlidir, çünkü bloğun sonucunu yüzde 30 oranında etkileyebilirler.

Read Also -  Kaba İnşaat Maliyet Hesaplama

Esneklik Modülü

Havalandırmalı bloklar, geleneksel betona kıyasla düşük bir elastisite modülüne sahiptir.

Havalandırmalı Blok Kullanmanın Faydaları                                                          

Otoklav gaz beton kullanmanın faydalarını kaçırıyor musunuz? Gazbeton bloklar, 1920’den beri var olan önemli inşaat araçlarıdır. Bugün kullanmaya değmeyeceğini düşünüyorsanız, burada gaz blokları algınızı değiştirmek için birkaç neden var.

  • Daha hızlı inşaat – Gazbeton bloklar, otoklavlanmamış gazbeton bloklardan daha az derz ile daha büyük oldukları için inşaat sürelerini en aza indirir. Bu nedenle, manevraları daha kolaydır, bu da çalışma sırasında daha hızlı tamamlamaya yol açar.
  • Dayanıklılık – Bu beton bloklar güçlüdür ve sıradan bloklardan daha uzun ömürlüdür. Malzemeleri biyolojik olarak parçalanamayan kaynaklardan yapılmıştır ve küfü iter
  • Yangına dayanıklılık – Gerçekten de mülkünüzü korumak için en iyi seçenek. Yangının içlerinden geçmesi neredeyse üç saat sürebilir. Ancak, blok boyutuna bağlıdır
  • Maliyet etkinliği – AAC blok fiyatı, diğer blok türleri gibi aşırı değildir; daha da önemlisi, gazbeton blokları kullanırken çok fazla beton ve çelik kullanmak zorunda değilsiniz.
  •  Enerji verimliliği – Havalandırmalı bloklar iyi yalıtkanlardır ve bir binada daha iyi sıcaklıklar sağlamaya yardımcı olur.

Yorum yapın