İzolasyon Derzi Nedir?

Beton yapılarda bir izolasyon derzi, belirli bir yapısal elemanı (döşeme) beton yapının bitişik bölümlerinden izole etmek ve üç yönde göreceli harekete izin vermek için sağlanan bir ayırma türüdür. 

Örneğin, bir duvardan, kolondan veya bir drenaj borusundan izole edilmiş bir beton levha.

Bir izolasyon derzi , bitişik yapısal bileşenler arasında tamamen bağımsız harekete izin veren bir tür  genleşme derzidir .

Bu makale, beton yapılarda izolasyon derzlerinin özelliklerini tartışmaktadır.

Beton Yapılarda İzolasyon Derzlerinin Özellikleri

 • Amerikan Beton Enstitüsü (ACI) ve Portland Çimento Enstitüsü (PCI), izolasyon derzini bir yapısal birimi diğerinden tamamen ayıran bir derz olarak tanımlamaktadır.
 • İzolasyon derzleri, levha ve duvar gibi iki beton yapı arasındaki, levhanın tüm derinliği için önceden oluşturulmuş derz malzemesi kullanılarak doldurulan boşluklardır. Bu boşluk, levhanın yakındaki kolon veya duvarı bozmadan hareket etmesini sağlar.
 • Aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi, bir izolasyon derziyle ayrılmış, kolon ayağını çevreleyen bir levha düşünün. Kolonun oturması durumunda, etrafındaki döşeme bozulmaz veya çatlamaz. Benzer şekilde, kütüğün sıcaklık değişimlerinden dolayı genleşmesine veya büzülmesine izin verilir. 
Kolon Ayağı Etrafında İzolasyon Derzi
Duvar ve Kolon İzolasyon Derzleri
 • ACI, izolasyon derzlerinin döşeme ve duvarların, kolonların, temellerin, ekipman temellerinin ve diğer kısıtlama noktalarının birleşim yerlerine yerleştirilmesini önerir.
Döşemelerde İzolasyon Derzleri İçin Uygun Konumlar
 • İzolasyon derzlerinde kullanılan derz malzemesi köpük izolasyon, plastik, mantar, kauçuk, neopren veya asfalt emdirilmiş malzeme olabilir. 
 • İzolasyon derzleri tasarlanır ve beton plak dökülmeden önce istenilen yere yerleştirilir. Sağlanan takviye çeliği bağlantı noktasında durur ve bağlantı boyunca devam etmemelidir.
 • İzolasyon derz dolguları betonun içine tam olarak doldurularak genleşme, büzülme, yatay ve düşey harekete izin vermelidir.
 •  İzolasyon derzi genişliği 1/2 ila 1 inç arasında değişmektedir. Daha büyük genişlikler aşırı harekete neden olabilir.
 • İzolasyon derz dolgu malzemesi, alt temelden başlayarak döşeme derinliği boyunca tüm yol boyunca gitmeli, ancak üst kısmın üzerine çıkmamalıdır.
 • Daha temiz bir görünüm elde etmek için, önceden oluşturulmuş derz dolgunun üstü kesilir ve yukarıdaki şekilde gösterildiği gibi boşluk elastomerik bir mastik ile doldurulur.
 • ACI ve PCA, yüksek performans sergilemek için izolasyon derzlerinin tam dikey ve yatay hareket özgürlüğüne izin vermesini tavsiye eder. 
 • İzolasyon derzlerinin olmaması, yakındaki elemanların hareketlerinden dolayı döşemelerde çatlaklar oluşturabilir. Döşemedeki her çatlak, bakım veya yapısal sorunlara yol açabilecek zayıf bir noktadır.
Read Also -  Sanal Tasarım ve İnşaat Nedir?

SSS

Beton yapılarda izolasyon derzi nedir?

Beton yapılarda bir izolasyon derzi, belirli bir yapısal elemanı (döşeme) beton yapının bitişik bölümlerinden izole etmek ve üç yönde göreceli harekete izin vermek için sağlanan bir ayırma türüdür. 

Betonda izolasyon derzleri nerelerde kullanılır?

ACI, izolasyon derzlerinin döşeme ve duvarların, kolonların, temellerin, ekipman temellerinin ve diğer kısıtlama noktalarının birleşim yerlerine yerleştirilmesini önerir.

İzolasyon derz dolgu çeşitleri nelerdir?

İzolasyon derzlerinde kullanılan derz malzemesi köpük izolasyon, plastik, mantar, kauçuk, neopren veya asfalt emdirilmiş malzeme olabilir. 

Yorum yapın