Evinizi Depremden Nasıl Korursunuz?

Evinizi depremden nasıl korursunuz ? Kahramanmaraş’ta yaşanan son iki büyük deprem sonrasında ülkemizde yaşayan kişiler bu soruyu kendilerine sormaya başladılar. Bu deprem ülkemizde bir deprem bilinci oluşması açısından umarız faydalı olur. Bu içeriğimizde size evinizi depremden nasıl korursunuz sorusunu cevaplayacağız.

Deprem nasıl oluşur?

Dünyanın dış sert katmanındaki iki levha arasında ani bir enerji alışverişi olduğunda, enerji dalgaları Dünya’nın katmanları boyunca yayılır. Sonra depremi yaşıyoruz. Depremin farklı bir sınırı vardır. Bazıları tsunamiye neden olur ve bazıları yeri titretir. Depremlerde evlerde, köprülerde, barajlarda vb. hasar meydana gelir. Aktif deprem bölgelerine giren bölge, bir deprem sırasında büyük hasar görebilir. Depremin etkisini azaltmak için zamanında doğru önlem alınmalıdır.

Evinizi Depremden Korumak için 7 Önemli Bilgi

 1. Sadece En Kaliteli İnşaat Malzemelerini Seçin
  • Her zaman bir deprem sırasında evinizi koruyabilecek en kaliteli inşaat malzemesini seçin. Bu beton kalitesi donatı yani demir kalitesini ifade eder. Halk tabiriyle kaba inşaatının sağlam olması gerekir.
  • Eski bir binada oturuyorsanız mutlaka oturduğunuz binanın deprem dayanımını ölçtürün. Binanıza güvenmiyorsanız kısa zaman içerisinde yıkıp yenisini yapmaya odaklanın. Unutmayın deprem öldürmez içerisinde bulunduğumuz yapılar öldürür.
 2. Güçlü Duvarlar Evinizi Depreme Dayanıklı Hale Getirir
  • Planlama aşamasında yığma dolgu duvarlar yerinde olmalıdır. Çelik çerçeveler binanın yapısal problemini azaltır. Zorunlu olmayan Yığma binalar, bir deprem sırasında savunmasız olan tuğla, içi boş kiremit vb. Dış duvarlar yani tuğla duvarlar depremde evinizin en güçsüz yeridir. Buralardan uzak durmalısınız. Kolon kiriş birleşimindeki hayat üçgeni sizi deprem sırasında koruyacaktır.
  • Duvarlar ve binanın çerçevesi arasında yeterli boşluk olmalıdır. Bina deprem anında hareket ettiği için sürüklenmeyi kolaylaştırır.
 3. Depremden korunmak için takviye önemli
  • Binanızı depreme dayanıklı hale getirmek için perde duvarlar, kesme çekirdeği ve çapraz destek vermek önemlidir. Yapıya ek güç sağlar. Perde duvarlar, temele ek güç sağlar ve deprem sırasında ek harekete yardımcı olur. Binanın merkezinde, asansör boşluğu veya merdiven boşluğu çevresinde perde duvarların olması gerekmektedir.
 4. Binanızın bulunduğu zemini kontrol ettirin
  • Her evin temeli çoğunlukla yerel toprak ve sudan etkilenir. İnşaata devam etmeden önce zemin durumunu kontrol etmek önemlidir. Temel nem durumu sabit olmalıdır. Çatıdaki drenaj sistemi, çatı altındaki döşemelere zarar verebilecek tıkanıklık olmaması, ayrıca zemindeki yağmur sularının giderlere akması ve binanın altında gerilmemesi için uygun olmalıdır.
  • Unutmayın kaya zeminler her zaman en güçlü zeminlerdir. Bulunduğunuz bölgede belediyeler inşaata başlamadan önce zemin raporunu kesinlikle ister.
 5. Evi dış tehlikelerden koruyun
  • Tehlikeli maddelerin periyodik kontrolü zorunludur.
   • Yaşlı veya Eğik Ağaç – Depremlerde ağaçlar evinizin üzerine yıkılabilir.
   • Elektrik Telleri veya Güç Hatları – Elektrik telleri evinizin üzerine yıkılabilir. Ülkemizde büyükşehirlerde elektrik hatları yer altına alınıyor fakat Anadolu’da hala elektrik hatları, elektrik direkleri aracılığıyla verilmektedir.
  • Bir deprem anında eviniz için bir tehdit oluşturmaması için bu tür eşyaların risklerini korumak ve ortadan kaldırmak önemlidir.
 6. Evinizin zamanında onarımı
  • Evinizin her bölümünün zamanında kontrol edilmesi gerekir. Duvarlar, duvara takılan mobilyalar, çatı onarılmalıdır. Herhangi bir kılcal çatlak veya tavanda herhangi bir kırılma bulunursa, göz ardı edilmemelidir.
  • Aynı zamanda eşyalarınızı sabitlemeniz gerekmektedir. Deprem sırasında dolaplar düşebilir.
 7. Yuvarlak köşeli pencereler
  • Dikdörtgen pencere çerçeveleri, kare pencere çerçevelerine göre daha fazla taşıma kapasitesine sahiptir. Deprem sırasında kare pencere çerçeveleri köşeleri zarar görebilir ancak dikdörtgen pencere çerçeveleri yüksek taşıma kapasitesi nedeniyle korunabilir.
Read Also -  Şantiyede Donatı Korozyonu Nasıl Önlenir ?

Yorum yapın