Emekliler Emlak Vergisi Öder mi ?

Üzerine emlak kayıtlı olan kişiler, emlağın bağlı olduğu belediyeye emlak vergisi ödemekle mükelleftir.

Emekliler ise sadece belirli koşullarda bir muafiyet durumuna sahiptir bunun için ise bazı şartları karşılamaları gerekmektir.

Emeklilerin emlak vergisinden muaf olması için yerine getirmesi gerektiği şartlar;

  • İlk olarak emekli olan kişinin Türkiye Cumhuriyeti’nden emekli olması gerekmektir.
  • Sosyal güvenlik kurumlarından alınan emekli, ölüm, dul, maluliyet aylığı ve yetim aylığı alan kişilerin başka bir gelirinin olmaması gerekmektedir.
  • Eğer emekli kişi bir gelire sahipse örnek verilmesi gerekirse; serbest meslek kazancı, herhangi bir ticari kazanç ya da kira ücreti alması durumlarında emlak vergisi muafiyetinden faydalanamamaktadır.

Emekliler emlak vergisi öder mi sorusunun cevabını verdik şimdi emlak vergisiyle alakalı diğer merak edilen konulara cevap vermeye çalışacağız. Emekliyseniz ve şartları yerine getiriyorsanız emlak vergisi ödemenize gerek yoktur.

Kimler Emlak Vergisinden Muaf Tutulmaktadır ?

Vergi muafiyet hakkı yani sıfır oranlı emlak vergisi hakkında yararlanmak istiyorsanız ilk öncelikle mülkünüzün iş yeri, arazi veya arsa olmaması gerekmektedir.

Konutlar için olan emlak vergisi muafiyetinden yararlanmak için belirli koşulları sağlamanız gerekmektedir. İlk öncelikle işsiz, ev hanımı, engelli, dul, hiçbir geliri olmayan, şehit yakını, emekli ve gazi kişiler emlak vergisi muafiyetinden faydalanabilmektedir. Eğer bunlardan biriyseniz de diğer şartları sağlamanız gerekmektedir. Diğer şartlar;

  • Sadece 1 adet gayrimenkul için emlak vergisi muafiyetinden faydalanabilirsiniz. Üzerinize başka bir mülk varsa bu muafiyetten faydalanamazsınız.
  • Konutunuz 200 metrekareden ufak olmalıdır.
  • Konutunuzda bir kiracı oturuyorsa ve başka yerde siz kiracıysanız bu durumda da emlak vergisi muafiyetinden faydalanabilirsiniz.
  • Yazlık kapsamına giren konutlar emlak vergisi muafiyetinden faydalanamamaktadır fakat yıl boyunca yazlıkta kaldığınızı ispat edebilirseniz faydalanabilirsiniz.
Read Also -  Miras Kalmış Olan Evin Tapusu Nasıl Alınır?

Emlak Vergisi Muafiyetinden Faydalanmak İçin Nereye Başvurulmalıdır ?

Makalede açıkladığımız şartlara uygunsanız konutunuz bağlı olduğu belediyenin Mali Hizmetler Müdürlüğüne dilekçe yazarak emlak vergisi muafiyetinden faydalanabilirsiniz.

Dilekçenizde konutunuzun bulunduğu ada parsel numarası ve açık adresinizi belirtmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda kendi Türkiye Cumhuriyeti Kimlik numaranızı ve sigortalı olmadığınızı dair Sosyal Güvenlik Kurumundan (SGK) alınan bir evrakla kanıtlanmanız gerekmektedir. Aynı zamanda muafiyet şartlarını sağlıyorsanız 5 yıl kadar geriye dönük ödemelerinizi geri alabilirsiniz.

Emlak Vergisi Ne Zaman ve Nereye Ödenir ?

Emlak vergisini tek taksit veya iki taksit olarak ödeyebilirsiniz. İlk taksitini ödemek istiyorsanız mart, nisan ve mayıs aylarında mutlaka ödemeniz gerekmektedir. İkinci taksitini ise Kasım ayında mutlaka ödemeniz gerekmektedir aksi takdirde gecikme cezasıyla beraber ödemek zorunda kalırsınız.

Emlak verginizi bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek vezneden ödeyebilirsiniz. Gelişen teknolojiyle birlikte çoğu belediye internet üzerinden de ödeme almaya başlamıştır. Belediyeniz ile ilgili ufak bir araştırmayla bunu öğrenebilirsiniz yine de aşağıda size örnek bir link bırakacağız.

Sultangazi emlak vergisi ödemek için tıklayınız

Daha fazla bilgi edinmek için emlaksatan.com’u takipte kalın !

Yorum yapın