Kiracıya İhtarname Nasıl Çekilir ?

Ev sahibi olan çoğu kişi satın almış olduğu evde oturmak yerine kiraya vererek kendi daha geniş bir evde oturmayı tercih etmektedir. Kiraya verilen evin tüm giderleri kiracı tarafından karşılanmaktadır. Elektrik, su, doğalgaz ve diğer tüm giderler evde oturan kişi tarafından karşılanmaktadır. Bazı durumlarda kiracı kirayı karşılayamadığı zamanlarda sıkıntıya düşerek ev sahibini de zor durumda bırakabilmektedir.  

Satın alınan evin kiraya verilirken bir çok prosedürü bulunmaktadır. Kira sözleşmesinde yer alan tüm maddelerin kiracı tarafından yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu durumda kira sözleşmesi iki taraf için de güvenli bir anlaşma olmaktadır. Ev sahibinin kiracıya karşı sorumluluklarının yanı sıra kiracının da ev sahibine karşı sorumlulukları bulunmaktadır. Karşılıklı uzlaşma yolu ile bu sorumluluklar yerine getirilir. Fakat bazı durumlar her iki tarafın sorumluluklarında aksamalar yaşatmaktadır. Bu yüzden de ev sahibi kiracıya ihtarname göndermek zorunda kalabilmektedir. 

Özellikle ödenmemiş olan kira bedelleri kiracıya ihtarname gönderilmesine sebep olmaktadır. Bu durum ile karşılaşmamak için kiracı ev sahibine karşı kira sözleşmesinde yer alan maddeleri yerine getirmelidir.  

Kiracının en önemli sorumluluğu ev sahibine kirayı ödemesidir. Kiracı ev sahibine kira bedelini ödemediğinde ev sahibinin noter tarafından gönderilen ihtarname kiracıya gönderilir. Bu durumda yasal süreç başlamış olur. Bu yasal sürecin başlaması için noter onaylı ihtarname kiracıya gönderildikten sonra kiracı 30 gün içerisinde kirayı ödemezse 2. ihtarname gönderilir. Böylece kiracı 2. ihtarnamede de kirayı ödemediği takdirde ev sahibi kiracıya evi tahliye etmesi için dava açma hakkı kazanmaktadır. Kiracıya gönderilen ilk ihtarname 30 gün içerisinde kira bedeli ödendiğinde ihtarname geçersiz sayılır. Ödeme yapılmadığında tahliye davasına kadar varan bir süreçtir. 

Kira sözleşmesinde yer alan kiracının sorumlulukları ile ilgili maddeler kiracı tarafından yapılmalıdır. Ev sahibi olan kişi bina dış cephe ve ev içerisinde bulunan temel malzemeler dışında herhangi bir masrafa dahil olmamaktadır. Kiracı ve ev sahibi arasında olan bu anlaşma hem kiracıyı hem de ev sahibini güvence altına almaktadır. Kiracı öncelikle oturduğu evin kirasını ödemekle sorumludur. 

Read Also -  Devren Kiralık Dükkan Nasıl Devredilir ?

Yorum yapın